Valulik vahekord ning pillide võtmine 18.01.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Terve aasta peaaegu olematu suguelu (vagiinas siseseinad valulikud) ning avastus, et võtsin enda rumaluse tôttu umbes 9 kuud pille järjest ning ei teinud ühtegi päeva pausi - päevi pole siiani. Kas organism nyyd toibub üldse sellest ning kôik normaliseerub kui lõpetan pillide võtmise täielikilt?
Infoks veel - Toimus erakorraline keiser 2020 aasta jaanuaris.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 31-aastane

Teie pikka murelikku kirja lugedes on mitmeid probleeme ning olete nõustamata.
Suure tõenäosusega tarvitasite minipille, mida peab võtma järjest. Kuna need on kollakeha hormooni sisaldusega, siis peamine kõrvaltoime ongi tupekuivus ja määrimine. Kas nüüd lõpetasite nende võtmise või tarvitate?
Kui olete rinnaga toitmise lõpetanud ja olete terve, siis esmavalikuks on KHK-kombineeritud hormonaalne kontratseptsioon: antibeebipillid, EVRA plaastrid, NuvaRing, skeem enamasti 21+7.
Kõikidel ravimitel on kõrvaltoimed, ka antibeebipillidel, rinnaga toitmise ajal on hormoonid muutunud ja võib samuti kaasneda tupekuivus.
Soovitused:
1) pesta vaid apteegi intiimpesugeeliga Lactacyd sensitive või Eesti toode Natural Beauty
2) Vagisan kreemi määrida väliselt
3) niisutavad tupekuulikesd Feminella vähemalt 2x nädalas ööseks tuppe
4) libestid enne vahekorda
Alati võite tulla reaalsele vastuvõtule, lapsehoolduspuhkusel emade vastuvõtud teisipäeviti. Vajalik elustiili- ja toimetuleku nõustamine.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur 24/7