Pillide lõpetamise kõrvalmõjud 24.05.17 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Küsimus selline, et lõpetasin eelmisel kuul pillide võtmise, kuna tundsin et need ei tee mu organismile head. Pille võtsin kuskil poolteist aastat. Peale lõpetamist algasid kohe päevad, kuid see kuu pole olnud. Eelmisest nädalast hakkasin tundma rinnanibudes valu, kui katsuda või pihta minna. Samuti tundub nagu oleksid rinnad suuremaks läinud. Kuskil 3 päeva järjest oli ka tugev kõhuvalu. Tegin 2 korda rasedustesti-olid negatiivsed. Kas sellised sümptomid on normaalsed peale pillide lõpetamist? Või näitab test valet tulemust?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Pillide võtmise ajal on munasarjade töö pidurdatud, tsüklid on anovulatoorsed. Kui pillide võtmine lõpetada, taastuvad ovulatsioonid. Sageli on esimese tsükli ovulatsiooni periood valulik ja samuti tekib sageli peale pillide lõpetamist premenstruaalne sündroom (PMS), mille põhjustab tsükliline hormoonide kõikumine. PMS-le iseloomulikud tunnused on rindade ja rinnanibude hellus, pakitsevad suurenenud rinnad, kõhupuhitus, "paistes tunne", meeleolu kõikumised, suurenenud magusaisu, peavalu, ärevus jne.
Kõik teie kirjeldatud sümptomid on seotud pillide võtmise lõpetmisega ja väljenduvad tugevalt just esimestel kuudel.