Emaka eemaldamine - kas ainuke võimalus? 28.12.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Raviarst soovitab emaka eemaldusoperatsiooni, kuna pärast Mireena paigutamist hüsteroskoopia käigus suvel 2020 on küll vererohked mensid kadunud, kuid müoom suurenenud(läbimõõt u 6cm) ja detsembri lõpupäevil tekkisid taas tugevad kõhuvalud(valu on võimalik kontrollida suure koguse valuvaigistitega - 2*500 mg Paracetamooli koos 600 mg Ibumetiniga).
Aegajalt esineb pikaajalisi iiveldushooge, külma-kuumahoogude vaheldumist, suurt väsimust ja nõrkust. Verejooksud sisuliselt lõppenud, või väga lühiajalised/ väikses koguses, varasemast märgatavalt on suurenenud igapäevane värvitu/ peaaegu lõhnatu tupevoolus(vajalik hügieenisideme järjepidev kasutamine). Oktoobris-nob´vembris oli sisuliselt valudevaba aeg ja rõõmustasin, et emakas on harjunud hormoonspiraaliga.(esmakordne elus)
Kas selliste näidustuste puhul on ainuke lahendus emaka eemaldamine?
Operatsiooni järjekord on praegu juunis 2021(kui muu muutunud üldine olukord operatsiooni veel edasi ei nihuta. Kuna olen enamiku oma elust olnud üsna liikuva ja sportliku eluviisiga, siis soovin jätkuvalt oma tervise heaks ise midagi ära teha. Millised tegevused võivad pigem minu tervislikku seisukorda halvendada(kutsuda esile valude ägenemise)? Ujumine, saun, mõõdukas lihtne trenn, rullmassaaž? Sügisest töötan ka uuel töökohal, mis eeldab päev läbi jalgel seismist ja keskmist füüsilist koormust, tööpäevad on mõnikord intensiivsed ja pikad.
Peamine küsimus aga siiski, kas emaka eemaldamine on hädavajalik nagu mu arst üsna üheselt soovitab? Ja kui jah, siis millised võivad olla kõrvalmõjud?
Tänan väga!

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere
Mirena annab teile hea veritsuste kontrolli, kuid müüoomisõlme suhtes on neutraalne ehk sõlme kasvu ei mõjuta. See on seotud teie enda hormonaalse fooniga. Kuna teil on küllaltki suur müoomisõlm, siis see võib avaldada survet ja samuti põhjustada valu. Olete perimenopausis ehk üleminekueas ja enesetunde muutused nagu väsimus, külma-kuumahood, nõrkus, unehäired, meeleolukõikumised jm. on seotud ealiste hormonaalsete muutustega. Suurem voolus võib teatud määral olla seotud spiraali kui võõrkehaga, kuid tavaliselt ka see möödub ajas. Väga oluline on piisav piimhappebakterite hulk tupes, mis aitavad kaitsta normaalset mikrofloora tasakaalu. Sobivad lokaalselt apteegi käsimüügist küünla või tableti vormis lisaks kasutada, ka Clogin elle oovulid. Menopausi algusega müoomisõlme kasv reeglina pidurdub, ajas võivad mõõdud väheneda. Perimenopausiga seotud kaebuste korral võib mõelda hormoonasendusravile näiteks Divigeli või Lenzetto variandid naha kaudu. Oluline on müoomisõlme kasvu suhtes jälgimine. Kui sõlme kasv pidurdub, keha harjub Mirenaga ja hormoonasendusravi parandab enesetunnet, siis ei ole operatsioon ilmtingimata vajalik. Soovitan kindlasti oma arstiga hormoonasendusravi suhtes nõu pidada, korrata ultraheli 4-6 kuu pärast ja siis otsustada uuesti operatsiooni vajalikkuse suhtes.