Emakakaelapolüüp 19.12.15 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

2014a. suvel hakkas mul menstruatsioonide vahepeal määrima, arstlikus kontrollis selgus, et emaka limaskest on paksenenud ning saadeti puhastusele, mille käigus eemaldati polüüp, peale seda paigaldati mulle hormoonspiraal (polüüpide uuesti tekkimise ärahoidmiseks). Peale hormoonspiraali paigaldamist hakkas pihta elu nagu "õudusunenägu". Olen kannatanud üle poole oma elust migreenipeavalude käes, mis nüüd aktiveerusid kümnetes kordades, mõtlesin, et ehk keha ei ole veel spiraaliga harjunud ja et katsun ära kannatada hambad ristis, sõin karpideviisi migreeniravimeid ning lootsin iga kuu, et ehk hakkab asi paremuse poole minema, aga kahjuks läks aina hullemaks, tugevad migreenivalud olid keksmiselt 10 päeva kuus ning leebem peavalu (kui suutsin päeva mööda lasta ilma ravimiteta) umbes ka 10 päeva kuus, ühesõnaga enamus ajast valutas mu pea, mis otseloomulikult häiris elamast inimväärikat elu. Teiseks sain endale külge toitumishäired. Enamus naistearste arvavad ja väidavad, et kuna hormoonspiraal on lokaalse toimega, siis kindlasti ei mõju see kehakaalule. Just, ega spiraal ise ei tekitagi kehakaalu tõusu, aga hundiisu, mis võib tekkida peale spiraali asetamist, on loomalik. Ainuke mõte, millele terve aasta suutsin mõelda, oli söömine, juba söömise ajal mõtlesin, mida küll järgmisel toidukorral süüa, sellist tunnet nagu täiskõhutunne, ei eksisteerinud üldse, süüa võis lõputult ja kui ei söönud, muutusin närviliseks ja tigedaks. Otseloomulikult tõusis ka kaal, mille tagajärjel hakkasin ennast jälestama, nägu muutus ümmarguseks nagu täiskuu ja peeglisse ei suutnud enam üldse vaadata. Kui varem meeldis mulle ikka nädalavahetustel väljas aega veeta, siis sel ajal leidsin alati mingi põhjuse või vale, et mitte kodust välja minna. Niisiis istusin peaaegu terve aasta kodus, kõik pisiasjad käisid närvidele, kui ruumis oli rohkem, kui 2 inimest, sain sellest tohutu migreeni, sest melu oli juba liiga suur, igasugune valjem heli käis tohutult närvidele, karjusin kodus laste peale jne. Ühesõnaga üks kõrvalnähtudest oli ka depresioon.
Aasta möödudes oli valida mul kahe variandi vahel, kas lasen ennast "hullumajja" panna või lasen hormoonspiraali välja võtta, otsustasin siiski viimase kasuks.
2 päeva peale hormoonspiraali välja võtmist tekkisid mul suured verejooksud, mille tagajärjel sattusin haiglasse ning op-i käigus likvideeriti taas polüüp. Niisiis ei olnudki hormoonspiraalist tegelikult mingit kasu (minu elust aga üks nn. elamata jäänud aasta).
Haiglas minu lugu arutades soovitas arst proovida hormoonsüste, mida tehakse iga 12 nädala tagant (toimeaine medroksüprogesteroonatsetaat). Kui olin enam-vähem oma loo ära rääkinud, kuidas oli mulle mõjunud hormoonspiraal, siis arvas arst, et kuna see sisaldab teistsuguseid hormoone, siis ei pruugi see nii hullusti mõjuda. Olen ka kunagi proovinud kõige õrnematoimelisemaid rasestumisvastaseid tablette, mille tagajärjed olid samasugused nagu hormoonspiraaligagi. Seega esimene küsimus olekski teile, et kas on mõtet üldse neid süste proovida, kas need hormoonid saavad olla tõesti nii palju erinevad, et midagi sellist minuga enam juhtuma ei hakka? Kuigi ravimi infolehel olid kõrvalmõjud vaat et hullemadki kui hormoonspiraali infolehel. Palun teie soovitusi ja nõuandeid? Mainin ka ära, et juba paar nädalat peale spiraali väljavõtmist hakkas minu endine elu taastuma, kaal hakkas kohe langema, kadusid peavalud ning äng ja depressioon.
2 nädalat peale haiglas olemist käisin uuesti arsti vastuvõtul, nüüd siis juba teise arsti juures, kes ei rääkinud üldse midagi hormoonsüstidest ning ütles, et suure tõenäosusega tulevad polüübid tagasi ja minu puhul on tegemist vähieelse seisundiga (kuigi op-i käigus võetud proovid ja analüüsid vähki siiski veel ei näidanud) ning järgmiseks sammuks pakkus välja limaskesta eemaldamist. Ma palun nüüd ka teie, kui kolmanda arsti arvamust, mida soovitaksite teha teie.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Kuna teil Mirenaga suured probleemid ja ka varem pillidega analoogsed kaebused, siis hormoonsüstid on enamvähem sarnased. Toimeained on pisut küll erinevad, kuid siiski tegemist kollaskeha sarnaste hormoonidega, mis ei ole teile head. Nendega tegelikult võivad migreenihood süveneda ja kõik muud probleemid lisanduda. Mulle tundub,et teile üldse hormoonid ei sobigi(selliseid naisi on). Ravi mõttes ongi kaks võimalust. Esialgu soovitaks emaka limaskesta resektsiooni, mida tehakse hüsteroskoopililselt päevakirurgias . Efekt on esialgu hea, kuid arvestades teie vanust, võib limakest uuesti kasvada ja mingi aja jooksul menstruatsioonid muutvad jälle vererohkemateks . Efekt võib püsida(kas menses vähese verega, esialgu isegi ei pruugigi kohe tulla) mõned kuud kuni aasta, harvem pikemalt. Kõik on hästi individuaalne, seega ma ikkagi soovitaks seda operatsiooni. Kui probleem kunagi tuleb uuesti , siis teine võimalus ongi emaka osaline eemaldamine kui sünnitada ei soovi. Sünnitamise soovi korral alustaks hoopis rasestumisega. DrKadastik