Emaka eemaldus ja sellega kaasuvad haigused 21.11.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Küsimus puudutab müoomi tõttu emaka eemaldamisest tekkida võivaid tervise kahjustusi. Olen ise dilemma ees, suutmata otsustada, mida teha.
Levivad arvamused, ka arstide endi seas, et emaka eemaldamine on seotud psühhiliste häirete tekkega. Võttes aluseks, et emakas on seotud naiseks olemise identiteediga.
Kas te oma praktika jooksul olete sellega kokku puutunud?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere, emaka eemaldamine ei põhjusta hormonaalseid ega muid psüühilisi häireid.Emakas pole hormonaalne organ. Munasarjad on naisel olulised, mis mõjutavad ka emaka limaskestas ettenähtud muudatusi. Kui emakas eemaldada, siis hormonaalne staatus jääb samaks. Munasarjad ikka töötavad edasi nii nagu vaja. Teil lihtsalt ei tule enam menstruatsioone, kuna munasarja tööle reageerivat organit pole enam. Emakas on vajalik ainult laste sünnitamiseks. Küll aga igasugune operatsioon võib olla seotud tüsistuste tekkega operatsiooni ajal, nt verejooks, anestesioloogilised tüsistused jne. Igasugune operatsioon on vajalik ikka näidustusel, ka lihtsamad operatsioonid nagu pimesoole eemaldamine võib olla seotud komplikatsioonidega jne. Enamus emaka eemadamise operatsioone tehakse tänapäeval laparoskoopiliselt, mis on patsiendile säästlikum igal juhul.
DRKadastik