PCOS-i kahtlus kas see on ohtlik? 16.06.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Mul on elus ainult 5 korda päevad olnud algusega 14 eluaastast ja nüüd viimane oli juba pea aasta tagasi, olen näinud suurenevat karvakasvu lõual ja aknet.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Harv ja ebaregulaarne menstruatsioon, akne ning suurenenud karvakasv on kõik tüüpilised polütsüstiliste munasarjade sündroomi ( PCOS) tunnused. Tegemist on munasarjade töö häirega ja ravi sõltub eesmärgist. Kui on soov taastada regulaarne menstruatsioonitsükkel, siis selleks on võimalik kasutada pille. Pillidel on ka väga hea efekt akne ravis. Toidulisandite ( tsink, B-vit., inositool, kuningakepiõli jm) kasutamine on igati positiivne mõte, kuid ainuüksi sellest ei piisa, et tagada igakuist menstruatsiooni. On ka teisi preparaate peale pillide, mida PCO korral kasutada. Soovitan naistearsti konsultatsiooni, määrata hormoonide tase ning seejäel juba otsustada, kas ja millist ravi kasutada.