Tupevoolus ja sagedane tsüstiit 10.11.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Kirjutan seoses murega, mis on kestnud juba pikemat aega ning millele lahendust pole siiani leidnud.
Olen hetkel 24-aastane ning mureks on sagedased tsüstiidid ning ebatüüpiline tupevoolus. Põiepõletik esines esmakordselt 2-3 aastat tagasi, mitu korda kuus ning selgus, et põhjuseks oli urogenitaalne klamüdioos. Sain selle puhul ravi ning ka kordusanalüüsid olid korras. Põiepõletikud aga jätkusid suurema või vähemal määral, vahel isegi iga kuu, vahel harvemini - eriti suur oli tõenäosus peale vahekorda, kasutasin ka ennetavaid meetmeid: jõin palju vett, käisin pärast WC-s ning pesemas.
Selle aasta kevadel märkasin, et tupevoolus on teistsugune. See muutus valgeks, homogeenseks, on hapuka lõhnaga (pH 4) ja kohati kleepuv ning seda eritub väga palju, pean kasutama kas pesukaitset või mitu korda päevas aluspesu vahetama ja pesemas käima. Voolus on selline paks, valge ja homogeenne ning tekitab kaebusi siiamaani, esineb ebamugavus, kipitus-põletustunne ja sügelus välisgenitaalide piirkonnas ning tunnen, et voolus ärritab ka ureetrat. Samuti esinevad siiani põiepõletikud, viimati oktoobris ning hetkel esineb pakitsustunne ureetra piirkonnas, lisandunud on ka alaseljavalu.
Otsustasin lõpetada minipillide (Desirett) kasutamise 2 nädalat tagasi, vaatamaks, kas see muudab olukorda paremaks. Pillide tarvitamise ajal menstruatsioone ei esinenud, hetkel pole ka menstruatsioon uuesti alanud.
Naistearst on teinud kõik vajalikud analüüsid, mis on olnud korras ning tema meelest on ka selline voolus normipärane, kuid ma tunnen, et need kaebused häirivad väga suurel määral minu igapäevaelu ning täiesti normaalne ja tavapärane see siiski pole.
Lisan tehtud analüüside tulemused: aeroobne külv- negatiivne prep: Mikroskoopia Gram (+Nugent) Võtmerakud ei esine Mobiluncus laadsed mikroobid ei leidu Garderella laadsed mikroobid ei leidu Laktobatsillide laadsed pulkbakterid esineb Nugenti kriteerium 0 Mikroskoopia (Leishman-Giemsa) Tsütolüüs ei esine Parabasaalsed epiteelirakud ei esine PMN emakakaelakaapes ei leidu PMN tupekaapes ei leidu Trihhomonaadid ei leidu Pärmirakud ei leidu Seeneniidid ei leidu.
Samuti kontrollitud sugulisel teel levivate haiguste osas: Chlamydia trachomatis DNA Negatiivne Mycoplasma genitalium DNA Negatiivne Neisseria gonorrhoeae DNA Negatiivne Trichomonas vaginalis DNA Negatiivne
Pöördusin põiepõletiku ja alaselja valude tõttu ka perearstile, plaanis vereanalüüs ja ultraheli.
Minu küsimus on, et milliseid analüüse peaks tegema ja mille osas peaks günekoloog veel uurima, et probleemi põhjus leida või kuhu peaksin sellise probleemiga pöörduma, sest peamiseks kaebuseks on ebatüüpiline tupevoolus, mis tekitab ärritust. Kas peaks uurima nt. ureaplasma osas?

Ette tänades

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!

Teile on tehtud põhjalikud analüüsid. Kandidoosi (tupeseent), bakteriaalset vaginoosi ja tsütolüütilist vaginoosi analüüside põhjal ei esine. Korduvaid põiepõletikke ja rohket voolust põhjustab sageli ka Ureaplasma. Selles osas pole Teid veel testitud. Ureaplasmoosi korral tuleb koos partneriga teha ravikuur antibiootikumidega.