CA125 kõrgenenud 03.11.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
6.a tagasi müoomide tõttu eemaldatud lahtisel operatsioonil emakas koos emakakaela ja mõlema munajuhaga.
Enne operatsiooni juba CA 125 kõrgenenud, ka pärast operatsiooni. Väärtused 40 juures.
Nüüd võetud proovis CA 125 - 54,3 (peaks olema väiksem kui 30).
Esineb limaskestade kuivus. Tupest võetud proovis intraepiteliaalne lesioon või pahaloomulised muutused puuduvad (NILM), atroofia.
Läbivaatus valulik, limaskestad hakkasid veritsema. Liited ja sooled takistasid munasarjade vaatlust.
Kevadel põdesin pikalt atüüpilist kopsupõletikku (mycoplasma pneumoniae).
Kas peaksin selle näidu pärast muretsema?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!

Ca 125 väärtused on Teil olnud minimaalselt kõrgenenud juba aastaid. Ca 125 normi piiriks on 35kU/L ja vähene tõus võib olla seotud mitmete erinevate põhjustega. Sagedasteks healoomulisteks günekoloogilisteks haiguseks, mille korral Ca 125 võib olla minimaalselt tõusnud, on endometrioos ja müoom. Ca125 vähest tõusu võib aga anda ka näiteks põletik organismis. Munasarja vähi korral võib tuumormarker Ca 125 väärtus olla väga kõrge ( sadades ja tuhandetes), kuid võib olla ka normis. Antud juhul ma ei näe muretsemiseks põhjust ja soovitan Ca 125 jälgida dünaamikas ning korrata analüüsi 3 kuu pärast. Jääge regulaarsele jälgimisele oma naistearsti juurde ning pöörduge mammograafiaks, kui see pole tehtud viimase paari aasta jooksul. Põhjalikumad uuringud on vajalikud siis, kui Ca 125 väärtused dünaamikas tõusevad kordades. Tupekuivuse leevendamiseks soovitan kasutada Vagifemi ( retseptiravim).