ROMA indeks 28.03.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Käisin LTKHs günekoloogi juures kontrollis kuna vasakus munasarjas on 1*1,7 cm tsüst. Määrati Ca125 ja He4 analüüsi.

Tulemused:
Ca 125 20 kU/L (norm 35)
HE4 52 pmol ( norm <70)
Palusin arvutada ROMA indeksit ja see tuli välja 8,25%, mis on üle normi (norm on <7,4%).

Hirmutasin ära ja pöördusin samal päeval SynLabi, kus tegin uuesti sama meetodiga analüüsi ning tulemuseks sai:
Ca 125 24,1 kU/L (norm 35)
HE4 32,9 pmol ( norm <70)
ROMA 3% (norm <7,4)

Küsimus: kas on võimalik, et HE4 tase on päeva jooksul nii palju muutunud või kuskil laboris esines viga?
Kas pean pöörduma onkogenükoloogi poole, et üle normi ROMA väärtust uurida? Kas ROMA indeks omab tähtsust kui markerid ise on korras?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

ROMA indeks ei ole spetsiifiline marker emaka ja/ või munasarjakasvaja esinemise suhtes. Teil on eraldi kasvajamarkerid täiesti normis ja hetkel midagi ohtlikku ei ole. ROMA indeks võib olla erinevates laborites erinev ja kahtluse korral võite seda 1-2 kuu pärast korrata. Oluliselt kõrgem ROMA indeks ( üle 10-20-30 jne.) näitab see kõrgenenud riski munasarja epietliaalse pahaloomulise kasvaja suhtes ajas. Kindlasti ei vaja te kohe onkoloogi konsultatsiooni. Tsüsti suhtes on soovitav korrata ultraheli 1-2 kuu pärast, et hinnata olukorda dünaamikas.