Menstruatsioontsükkli vaheveritsus 01.06.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, tsükli 18ndal päeval hakkas määrima, 10 päeva enne seda, kui peaksid päevad tegelikult hakkama. Ning voolus on teist värvi, mustjas-pruun ning seda ei tule palju. Hetkel on määrimine kestnud 6 päeva.
Kasutan rasestumisvastaseid tablette juba 3 aastat, varasemalt ei ole sellist vahemäärimist olnud. Ühtegi tabletti pole vahele jätnud.
Kas peaks pöörduma arsti juurde?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 28-aastane

Küsimusele "Kas olete tarvitanud või tarvitate antud probleemi puhul ravimeid? " tuleb igas riigis igale arstile vastata jah. Antibeebipillid on hormoonravimid, lisaks tuleb nimetada ning märkida pillivabad või toimevabad päevad.
Esmakordsel määrimisel antibeebipillidega ei peaks küll muretsema, kõike võib jälgida.
Välistatud peavad olema STLI-sugulisel teel levivad infektsioonid: kui on olnud uusi kaitsmata vahekordi.
Rasedused on välistatud, kui pole pille unustanud ega pole olnud kõhulahtisust ega tarvita tugevatoimelisi antibiootikume ega muid ravimeid.
Kontaktveritsust võib esineda emakakaela limaskesta marrastuse ehk sünnitanud naistel erosiooni ehk haavandi korral. Kui PAP test on korras, siis kehtib see analüüs 3 aastat. HPV negatiivsetel ja vaktsineeritutel 5 aastat. HPV vaktsineerimine on soovitav kõigile.
Kombineeritud hormonaalse kontratseptsiooni kasutajatel KHK esineb sageli tupe seeninfektsiooni ägenemist. Nüüd on esmased ravimid käisimüügis: intiimpesugeelid, Klotrimasool kreem, Canesten tupekuulike, flukonasool kapsel suu kaudu kord nädalas.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee