Polüüp 25.11.19 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Naistearsti külastades selgus, et mul võib olla polüüp. Selle kinnituseks paluti tulla kordusviisiidile,et teha uus UH. Kui ka teine UH kinnitab polüübi olemasolu siis tuleks teha hüsteroskoopia.
Kas polüübid võivad tagasi tulla? Mis see hüsteroskoopia täpsemalt on? Kuidas seda läbi viiakse? Kas üldnarkoosis,seljasüstiga? Kas ja millisetel juhtudel tehakse seda ambulatoorsel visiidil? Kas saan ise valida,millisel viisil seda protseduuri soovin? Kas hiljem on vajalik ka lisaravimeid võtta?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 38-aastane

Kahtlustatakse emaka õõne limaskesta polüüpi, polüüpe. Kuid nendega on ka tüüpilised kaebused: määrimine, veritsus, vaheveritsused, vererohked menstruatsioonid, aneemia-kehvveresus jms.
Kui kaebusi ei ole, ei ole operatiivne sekkumine näidustatud., kaasajal võib kõike jälgida. Vastan:
1) polüübid noortel on enamasti healoomulised emaka limaskesta vohandid ja võivad tagasi tulla
2) hüsteroskoopia on kaasaegne emaka õõne uuring narkoosis, endisaegseid puhastusi püütakse vältida
3) narkoosi otsustab narkoosiarst, saab ka veenisüstiga
4) op uuring teostatakse päevastsionaaris, mis on 2-6 tundi
Jälgige kaebusi, kontrollige oma pereõel hemoglobiin ja ferritiin, kui Hgb on üle 110 ja ferritiin üle 10, siis suure tõenäosusega ei ole uuring näidustatud.
Kui on vererohked menstruatsioonid, siis on näidustatud kontratseptiivsed ravimid ja tsükliline ravi.
Kindlasti ei ole täna vähki ja muretsema ei peaks. Võite alati tulla teisesele nõustamisee.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee