Emaka limaskest 31.07.19 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Olen 33-aastane naine. Ühe lapse ema (3. aastane). Normaalkaalus. Elu jooksul on olnud üks kindel partner, kes on olnud minu kõrval nüüdseks 11 aastat ja kes on olnud minu ainuke seksuaalparnter. Viimane menstruatsioon oli 07.07.19.

Enne, kui jõuan peamise mureni, annan enda kohta veel lisainfot: olen korralik naistearsti külastaja (kord aastas). Teismelisest saadik olen pidevalt olud kimpus igapäevase valgevoolusega. Analüüse on aastate jooksul mitmeid tehtud, kuid ikka ja jälle olen saanud vastuseks, et sellel valgevooluse vastu ei saa midagi teha. See on minu omapära.

Peale sünnitust aastate jooksul olen tundnud, et minuga on üsna palju günekoloogilises plaanis muutnud, mida enne sünnitust ei täheldanud. Nt tugevad alakõhu valud enne menstruatsiooni, kehv enesetunne enne menstruatsiooni, rindade valulikkus, meeleoluhäired, aeg-ajalt vahemäärmised kuu keskel.

Peamine mure, miks Teile kirjuta on järgnev: möödunud aasta, st 2018 aasta novembris, käisin günekoloogi regulaarsel vastuvõtul. Kurtsin günekoloogile neid samu sümptomeid, mis ennist välja tõin (tugevad alakõhu valud enne menstruatsiooni, kehv enesetunne enne menstruatsiooni, rindade valulikkus, meeleoluhäired, aeg-ajalt vahemäärmised kuu keskel).

Ultraheli käigus tuvastas arst, et minu emaka limaskest on liialt paks (12,5 mm) ja ebaühtlane. Võeti mitmeid proove ja günekoloog kutsus mind korduvale vastuvõtule, arvates, et ehk on limaskest paks ja ebaühtlane seoses läheneva menstruatsiooniga. Mõni nädal hiljem läksingi korduvale viisiidile. Kõik proovid olid korras ja emaka limaskesta paksus 4,8 mm ja ühtlane. Sain soovituse kord aastas edasi kontrollis käia.

Täna käisin taas günekoloogi vastuvõtul. Rääkisin sama loo, et viimasel korral oli limaskest paks ja ebaühtlane. Seekordne günekoloog ütles esialgu vestluse käigus, et kuni 12 mm limaskest on normaalne ja muretsema ei peaks. Küll aga siis, kui ta hakkas mulle ultraheli tegema, muutus tema suhtumine murelikuks ja ta ütles, et ka temale ei meeldi hetkel see, mida minu limaskesta osas näeb. See olevat paks ja ebaühtlane (17mm). Ta rõhutas just seda, et kui limaskest oleks vaid paks, ei peaks liialt muretsema, ent kuna limaskest on ka ebaühtlane, siis peaksin tõenäoliselt minema lisauuringutele. Leppisime esialgu kokku, et lähen veel korduvale visiidile peale menstruatsiooni 5-ndal päeval ja vaatame, mis olukord limaskestaga siis on.

Uurisin patsiendiportaalist oma viimase 3 günekoloogi külastuse epikriise ja näen, et 06.02.2018 visiidil on kirja pandud, et emakaõõs 0,71 cm (kas see ongi limaskesta paksus)?

04.09.2017 visiidil on märgitud, et limaskest 1,41. Antud korral olen käinud taas kordusvisiidil 16.10.2017, kuid siis pole epikriisil emaka limaskesta enam mainitud.

Olen hetkel tõsiselt mures, et mis võib olla limaskesta paksenemise ja ebaühtluse põhjuseks? Kas see võib viidata kasvajale emakas?

Kui nüüd peale algavat menstruatsiooni lähen korduvale visiidile ja emaka limaskest on tagasi tõmbunud (sarnaselt eelmisele korrale), kas siis oleks siiski mõistlik teha lisauuringud? Just seetõttu, et välja selgitada, miks limaskest vahepeal ebaühtlane on ja siis jälle ühtlane?

Lisasin viimase günekoloogi külastuse (nov 2018) epikriisi dokumedina kaasa. Tänase günekoloogi külastuse epikriisi ma kahjus ei leidnud.

Heade soovidega!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Teile muret tekitav halb enesetunne enne menstruatsiooni, rindade valulikkus ja meeleoluhäired on tüüpilised premenstruaalse sündroomi ( PMS) tunnused ja see on sage probleem 35+ naiste hulgas.
Emaka limaskesta paksenemine ehk hüperplaasia on seotud hormonaalsete muutustega ja esineb rohkem premenopausis naiste hulgas, kuid võib olla probleemiks ka varem. Lihtsalt lahti seletades kasvab emaka limaskest kontrollimatult hormoonide mõjul tsükli jooksul ja ultraheli uuringul on siis tsükli teises faasis näha normist paksem ja ebaühtlane limaskest. Emaka limaskesta hüperplaasiaga kaasnevad sageli vereohked ja pikad menstruatsioonid. Enamik hüperplaasiatest on healoomuliseid, harva on tegemist atüüpilise hüperplaasiaga, millel on risk areneda vähiks. Diagnoosida aitab ultraheli uuring, kuid lõplikult saab hüperplaasia diagnoosi kinnitada analüüsiga: koeprooviga emakaõõnest . Kui emaka limaskest on ebaühtlane ja on kahtlus polüübile emakas, siis korratakse ultraheli vahetult peale menstruatsiooni lõppu. Kui siis on näha normaalne ühtlane õhuke esimese faasi emaka limaskest, siis lisauuringute vajadust esialgu ei ole.
Igal konkreetsel juhul otsustab arst, kas ja milliseid lisauuringuid on vaja teha ja see sõltub paljudest asjaoludest ( varasemad uuringud/analüüsid, kaebused, vanus jne).
Et emaka limaskesta tsüklilist vohamist vältida, on vajalik hormonaalne ravi. Kõige mugavam ja efektiivsem vahend selleks on hormonaalspiraal. Menstruatsioonid saavad olema siis valutud ja väiksema vereeritusega. Kuna Teil on lisaks ka PMS kaebused, siis sobivad probleemide lahendamiseks hästi ka kombineeritud hormonaalsed rasestumisvastased vahendid, näiteks Nuvaring.