Viljatus 08.02.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Olen 32-aastane naine, varemalt 4 rasedust, s.h. 1 sünnitus. Üle 2 aasta tagasi (2003.a. nov.) kasutasin viimati depo-Provera süsti rasestumisvastase vahendina (kasutasin seda kokku pool aastat e. 2 süsti).
Tänaseks üritan rasestuda juba kaks aastat, mis aga ei õnnestu.
Tsükkel on viimane aasta olnud väga korrapärane, kuid päevad on lühikesed ja vähese vereeritusega (enne depo-Proverat oli vastupidi).
Tänaseks on ovulatsioon taastunud (stimuleeriti viimased 4 tsüklit, kontrolliti UH-s), viimasel 4 kuul on emaka limaskest tsükli teisel poolel üle 10 mm (sain ravi Duphastoniga). Laparoskoopias (nädal tagasi) olid munajuhad vabalt läbitavad. Mehe spermauuring on korras.
Kahtlustan seoses ravimi järelmõjudega prolaktiini kõrget taset. Kas on võimalik, et järelmõju on nii pikalt? Kas prolaktiini kõrge tasemega võib kaasneda ka norm. ovulatsioon, norm. emaka limaskest ja päevad? Mida veel peaksin uurima või oleks järgmine samm kunstlik viljastamine?
Terv. K.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Depot-Provera ei tõsta reeglina prolaktiini taset.Pigem jääb mulje,et emaka limaskest on liiga õhukene,et lootemuna sinna pesastuda saab.Provera tõttu ongi emaka limaskest õhuke.Võib olla peaks m.tsükli esimesel poolel ravile lisama veidi õstrogeenseid hormoone,et emaka limaskesta kasvatada.Rääkige sellest oma günekoloogiga.Edu soovides,Maie Väli