Raseduse katkestamine ja polüüp emakaõõnes 26.03.19 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Kirjutan pisut oma loo taustast. Nimelt avastati 12nda nädala kuklavoldi uuringul, et minu beebi tervisega on halvasti (hiljem selgus, et oli Edwardsi sündroom). Otsustasin raseduse katkestada ning see protseduur leidis aset, kui rasedust oli 14 nädalat. Katkestamine toimus tablettide abil, aga kuna platsenta ei väljunud terviklikult, tehti ka kirurgiline puhastus (23.01.19).
Kuu aega hiljem (20.02.19) käisin kohustuslikus kontrollis, kus selgus, et kõik on kenasti paranenud ja anti lootust, et peagi saame taas lapseootele jääda. Vahetult pärast seda algas esimene menses, mis oli tavapäratult lühike ja verevaene. Menstruatsioonile omased kõhupinged olid varsti peagi platsis koos uue menstruatsiooniga (tsükli pikkus 16p tavapärase 28p asemel). Seekord valud kõhus ja alaseljas jätkusid, kaasnes ka väga vesine rohke voolus, ebamugavustunne ja vereeeritus vahekorra ajal.
Täna (26.03.19) läksin nende kaebustega valvearsti juurde, kus selgus, et emakaõõnes on 0,7x0,8 suurune polüüp (?). Mul puudub igasugune kogemus antud teemaga. Kuidas see nii lühikese ajaga sinna tekkida sai? Alles kuu tagasi ei paistnud midagi. Mis seda üldse tekitavad - hormoonud, stress? Opiaja sain alles 16. maiks, tundub nii hirmutavalt kaugel - kas polüüp võib selle ajaga oluliselt suureneda/levida?
Kuivõrd see mõjutab uue lapse saamise plaane?
Kas saan ise kuidagi kaasa aidata, et olukorda parendada?

Nii palju küsimusi, aga kahjuks jäi valvearst paljuski napisõnaliseks ja kodus guugeldades teeb aju oma töö.

Tänan südamest juba ette vastuste eest!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 27-aastane

Kirjutage üles kirurgilise puhastuse kuupäev, see on oluline, 23.01.19. Tegemist võib olla ka menstruaaltsükli häirega, sest raseduse katkestamine on alati šokk munasarjadele, eriti üle 12 nädala kestnud raseduste puhul.
Kui günekoloogiloise ultraheliuuringu ajal jäi kahtlus emaka limaskesta polüübile, siis selle uurimiseks on valikmeetodiks hüsteroskoopia. Kahtlusi kinnitab tsükliväline veritsus ja postkoitaalne veritsus. Alati võib ka kõike jälgida, aga polüübid võivad takistada rasestumist ja tekitada veritsust ning muret.
Muretsema ei peaks, kindlasti ei ole tegemist vähiga. Polüübid on enamasti healoomulised, raseduse järgselt platsentaarpolüübid.
Ise ei saa teha muud, kui jälgida kaebusi, veritsusi ja neid üles märkida.
Võite ise otsustada, kas jälgida, kas tegutseda. Kui soovite kiiresti, siis ise tasudes erahaiglas saate kiiresti.
Kui soovite teisest nõustamist, siis broneerige aeg veebiregistratuur.ee kaudu. Kõik võib muutuda peale järgmist menstruatsiooni.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee