Hormoon-analüüside vastused 28.02.19 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere Dr Katrin !

Sain digitaalselt hormoon-analüüside vastused. ( analüüsid tehti minu kahtluse alusel, et mul progesterooni tase madal. Kuna arst alles Märtsi lõpus siis palun Teie abi.

FSH oli mul - 2.87
LH - 3.29
Prolaktiin - 180.41
TSH - 1.46
Progesteroon - 3.13
Ferritiin - 42.6
Folaat - 36.6
fT4 - 11.81

Kas analüüsi põhjal on mul Progesteroon liiga madal ?
Muretsema paneb iga kuine 2-3 päevane määrimine enne mensest.
Tsükkel on koguaeg regulaarne olnud ( 28 päeva ).
Olen teinud OV teste ja need läinud positiivseks kuigi mu arst ütles läbivaatusel, et OV pole mul toimunud. Kuigi kui test oli positiivne oli päev enne ja selle ajal ja pärast nö. pos.testi munasarjas torked.
Määras mulle enne hormooni-analüüside vastust Puphastoni 11 tsükli päevast - 25-ni. 2 tabletti ( seoses määrimisega ).
Kas peale sellist analüüsi tuleks ikka Duphastoni edasi võtta ?
Soov rasestuda aga juba pool aastat see määrimine. Võimalik, et mul ei toimugi OV ? Olin 5 aastat pille tarbinud. Endomeetrium oli mul ( 6 päeva peale positiivset OV- testi 0,8 cm.

Lgp.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
FSH ( folliikuleid stimuleeriv hormoon), LH ( luteiniseeriv hormoon) ja progesteroon on hormoonid, mille tase menstruatsioonitsükli jooksul muutub suurtes piirides. Seetõttu määratakse neid hormoone sõltuvalt tsükli faasist. FSH ja LH määratakse tsükli 1. faasi alguses, 2.-5. menstruatsioonitsükli päeval, progesteroon (PROG) aga tsükli 2. faasis, 21.-24. tsükli päeval. Progesterooni tase menstruatsioonitsükli esimestel päevadel on madal, ( 3,13 vastab sellele faasile), aga tsükli 2. faasis enne menstruatsiooni algust on progesterooni väärtus üle 25 nmol/l ( ovulatoorse tsükli korral). Kui ovulatsiooni ei toimu, on progesterooni tase madal. Teil on olnud ovulatsiooni testid positiivsed- see tähendab, et ovulatsioon toimub ja tegemist võib olla tsükli 2. faasi puudulikkusega, mis on üks võimalikest viljatuse ja ka mensturatsioonieelse määrimise põhjustest. Sellisel juhul on abi sellest, kui tsükli 2. faasis peale ovulatsiooni toimumist võtta lisaks progesterooni preparaati ( Gepretix). Soovitan võtta Gepretixi 200mg päevas ( õhtul), tegemist on retseptiravimiga. Kui ovulatsioon on 12.-14. tsükli päeval, siis alustada tsükli 16.-18. päevast ja võtta kuni menstruatsiooni alguseni. Kui menstruatsiooni ei tule ja rasedustest on positiivne, siis ravi jätakata.