Rasedusvastased vahendid üle 35-aastastele naistele 07.02.19 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 36-aastane naine, kes sooviks hakata kasutama rasedusvastaseid vahendeid. Olemas on on üks laps, vanuses 13. Ei suitseta, kehakaal normis. Emapoolses suguvõsas on esinenud rinna- ja naissuguorganite vähki. Seega tavalised kombineeritud pillid vist ei ole heaks lahenduseks? Samuti pole need vist üldse soovitatavad üle 35-aastastele naistele? Mis oleks kõige turvalisem vahend, et vältida soovimatut rasedust aga ka potentsiaalsete kõrvalmõjude suhtes?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Olete 36-aastane sünnitanud terve naine, kes ei suitseta. Seega on Teil võimalus valida kõikide kaasaegsete rasestumisvastaste vahendite (RVV) hulgast sobivaim. Suguvõsas esinenud rinnavähk ja naissuguelundite vähk ei ole ühegi RVV kasutamise vastunäidustuseks, samuti vanus 35+. Vaid need naised vanuses 35+, kes suitsetavad, peavad vältima kombineeritud hormonaalsete RVV ( pillid, plaaster, tuperõngas) kasutamist. Rasestumisvastane vahend peaks olema väga efektiivne, ebamugavate kõrvaltoimeteta, turvaline ja mugav kasutada. Vahendi valimisel tuleb arvestada kindlasti ka eelnenud kogemusi. Kuna pillidega tekkis kaalutõus ja libiido langus, siis kombineeritud hormonaalsed vahendid lülitaks valikust välja. Peab muidugi arvestama sellega, et kõikide RVV kasutamisel võib tekkida mõni kõrvaltoime. Pikaajalist, mugavat ja efektiivset rasestumisvastast kaitset pakub hormonaalne emakasisene vahend (hormoonspiraal) . Vahend paigaldatakse kuni 5 aastaks ja positiivse kõrvalmõjuna väheneb tunduvalt vereeritus menstruatsiooni ajal. Peab vaid arvestama, et paigaldamise järgselt esimestel kuudel võib esineda ebakorrapärast vähest veritsust. Kaaluge seda varianti.