krooniline kandidoos? 20.03.02 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Olen 30 aastane, ei ole sünnitanud, tarvitan pea 9 aastat rasestumisvastaseid pille nii diagnoositud hormoonpuudulikkuse ja tsüklihäirete, kui rasedusest hoidumise pärast. Olen 2,5 aastat monogaamses suhtes.

Alates 2000 aasta aprillist-maist on pidevalt esinenud ägedaid tupepõletikke. Analüüsid näitavad põhjuseks kandidoosi ning coli-bakteri vohamist. Analüüsid on muud suguhaigused välistanud.

Põletike esinemissagedus varieerub 1 korrast kuus kuni 1 korrani kvartalis. Põletik tekib tavaliselt paari päevaga ning muutub kiiresti väga ägedaks. 2000 aasta mais, enne sobiliku ravimi leidmist, põhjustas põletik emakakaela haavandeid. Raviks on määratud 1-7 päevase kuuriga erinevaid tupe kapsleid. "Gyno-Travogen" 600mg (isoconazole) kapslid ning "Diflucan" 150mg (fluoconazole) tabletid on osutunud kõige efektiivsemaks.

Viimane äge põletik oli novembris 2001, kaks korda ühe kuu jooksul. 2002 veebruaris hakkas taas põletik tekkima, raviks tarvitasin "Monistat 1" (miconazole nitrate) 1200mg, põletik taandus.

Meie perearst väidab, et sellest probleemist lõplikult vabaneda pole võimalik. On meil üldse mingit lootust? Ka partnerit on meestearst uurinud, kuna 2000 a. mais tekkisid tal minu kandidoosist samuti põletikulised sümptomid. Siis määrati talle analüüside alusel antibiootikumi kuur. Hiljem on perearst meile mõlemile soovitanud põletiku ajal Diflucani kasutada, kuigi partneril hiljem sümtome pole esinenud.

Olen igalt poolt uurinud, aga abi ei saa. Järgime kõiki hügieeni ja toitumise soovitusi. Mida teha?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud küsija !

Lootust on, kuid tähtsaim on immuunsuse tõstmine. Selleks on vaja endil pingutada:

-kaaluda pillide vahetamise või muu soovimatust rasedusest hoidumise vahendit. Pillidel on palju positiivseid toimeid, kuid on ka kõrvaltoimeid, mis suurenevad kasutusajaga võrdselt. 9.a. on väga pikk aeg.

-hoida kehakaal normis

-kontrollida kord kvartalis veresuhkrut ja hemoglobiini

-tarvitada ravimeid nii vähe kui võimalik (ka pille)

-immuunsust tõstavad tuntud töö- ja puhkerežiimi õige vahekord, stressist ja murest ülesaamise strateegiad, paarisuhte probleemide lahendused, mõõdukas füüsiline koormus

-vältida tuleb suitsetamist, liigset kohvi- ja alkoholitarbimist

-on võimalik ravida pidevalt tõestust leidnud Diflucan 150-ga või Diflucan 50-ga. Ravi on hea, hästi talutav kuid pikaajalisel tarvitamisel kujuneb pillide ja kandidoosiravimite summa kõrgeks.

Mõelge oma ootustele elukvaliteedile. Ehk on võimalik planeerida sünnitust lähiajale? Kas tsüklihäiretele mõeldes ei peaks "kontrollima" ravi efekti? On teada, et üle 35-aastastel ovulatsioonide arv väheneb juba füsioloogiliselt. Kui soovitud rasedus ei saabu 1 aasta jooksul, peakski hakkama selle probleemiga süvendatult tegutsema.

Kas mehel on välja lülitatud prostatiit? Prostatiidid võivad ägestada ka günekoloogilisi põletikke. Soovitav oleks androloogi konsultatsioon.

Teil on õigus, on olukordi, millega tuleb õppida elama (kroonilised haigused, füüsilised puuded jt.).

Soovin Teile energiat probleemide lahendamisel ja õigete otsuste langetamisel.

Naistearst Galina Litter