Kollakeha tsüsti eemaldamine 8.nädalal 28.05.18 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, peale ovulatsiooni tekkis kollakeha tsüst mis oli 5*6cm ja 8+1 raseduspäeval tegi tsüst keerud sisse. Hakkas suur valu paremas küljes, läksin kohe ITK vastuvôttu, 5 tundi hiljem tehti laparoskoopia ja eemaldati tsüst. Operatsioon olla ilusti läinud ja nüüd peale kahte ööd haiglas sain koju. Enne tehti veel uh kus öeldi et loote syda lööb ja rasedus 8 ja pool nâdalat. Küsimus- kas loode saab selles vanuses ilma kollakehata hakkama? Lugesin et kollakeha toitis loodet progestogeeniga kuni platsenta ta üle vôtab. Kui suur on katkemiserisk? Mida peaksin tegema jälgima? Kas saan ise ka midagi ära teha? Tänud

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Kollaskeha toodab raseduse normaalseks arenguks olulist hormooni progesteroon. Platsenta hakkab arenema kohe raseduse esimestel nädalatel ja võtab kollaskeha funktsioon täielikult üle 10.-12. rasedusnädalal. Iga operatsioon raseduse ajal on seotud riskiga ja igal konkreetsel juhul otsustab raviarst, kas ja millist ravi peale operatsiooni on vajalik teha. Vajadusel tehakse progesteroon-ravi kuni 10. rasedusnädalani. Peale operatsiooni on oluline vältida igasugust füüsilist koormust vähemalt 1 kuu jooksul.