Tsüklihäired, polüüp 13.11.11 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Kevadel oli raseduse iseeneslik katkemine 6 nädalal (puhastust ei teostatud). Peale seda tekkis tsüklihäire - enne menstruatsiooni algust hakkas määrima (määrimine pruunikas, paksem). Algul oli määrimine paar päeva ning iga järgmise tsükliga määrimine pikenes, kuni oli lõpuks 5 päeva. Viimastel kordadel olid ka rinnad umbes 2-3 nädalat kuust väga hellad . Arsti juures tuvastati mul polüüp (1,4x1,7mm) ja suunati operatsioonile. 10.okt teostati mul emakaõõne abrasioon (leiti rohkelt materjali). Uuringu vastus oli, et oli polüüp ning healoomuline. Mulle määrati raviks Provera tabletid 6 kuuks (1x10 tabletti alates mens.tsükli 16 p).
Võtsin ära esimese kuuri tablette ja 9ndast tablettide võtmise päevast hakkas kergelt määrima (samasugune pruunikas, paksem voolus). Rinnad muutusid hellaks. Selline määrimine on kestnud al. 7.nov kuni tänaseni (13.nov), 6 päeva juba. Tablettide võtmine lõppes 5p tagasi. Menstruatsiooni ei ole veel alanud.
Minu küsimus - kas selline määrimine peabki olema? Või on midagi valesti?
Millal on oodata menstruaaltsükli normaliseerumist?
Kuna edaspidi on ka lapsesaamise soov, siis kuidas Provera võtmine seda mõjutab? Tabelettide infolehel kirjas, et raseduse puhul neid tarvitada ei tohiks, raviarst aga ütles, et nende Provera tarvitamine rasedust ei sega.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija! Andmetest selgub, et olete 33-aastane. Kevadel oli raseduse täielik iseeneslik katkemine ehk Abortus completus. Veritsuste põhjuseks oli emaka limaskesta hüperplaasia ja polüpoos. Ravi ordineeritakse kollakeha hormoonidega, uuem on Duphaston. Ravimitel on enamasti kõrvaltoimed, nagu kirjutate: määrimine, rindade hellus jm. Uuemaid kollakeha hormoone tarvitatakse ka raseduse ajal, ning nende kasutamisega reguleeritakse menstruaaltsüklit ja soodustatakse rasestumist.
G.Litter, naistearst.ee, Piritalt-Maarjamäelt