Kõrge östradiool 07.09.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Päevad on ära jäänud mitu tsüklit järjest, on tekkinud vesine voolus. Kõht on korisev-mulksuv, vahel pinges.

Östradiool 2345 pmol/L
CEA 0.768 ug/L
hCG (intaktne + fb) 2.0 U/L
FSH 5.0 U/L
Chlamydia Neg
HPV Neg

Viimastel aastatel on kehakaalu jälgimine või kaalu langetamine ebaõnnestunud (KMI 25), kuna hoolimata pingutustest kaal ei lange. Kas kõrge östradiool võib olla selle põhjuseks või kõrgest kehakaalust hoopis östradiooli kõrge näit?

Millest võib östradiooli kõrge näit ja päevade lakkamine tingitud olla? Kas see on ohtlik ja mis selles olukorras ette võtta?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 45-aastane

Tegemist on algava üleminekueaga. Eesti kliimas lõppevad menstruatsioonid keskmiselt 51,5-aastaselt. Kaebused ja muutused on ~8 aastat enne.
ens.ee RJ: Perimenopaus – periood vahetult enne menopausi, mil esinevad menopausi lähenemisele
viitavad kliinilised, bioloogilised ja endokriinsed muutused ja aasta pärast menopausi;
nimetatakse ka klimakteeriumiks või üleminekueaks.
Teie vanuses on tähtsaimad EKVähi emakakaela vähi sõeluuringud, mis jätkuvad, 50, 55, 60 ja 65-aastaselt.
Analüüsid on eripärased, kuid ei ole teada, millisel menstruaaltsükli päeval need on võetud ja millised on labori normide piirid.
Soovitan pöörduda endokrinoloogile, et välistada hormoonsõltuvad kasvajad.
Naistearstid saavad menstruaaltsükli häirete raviks ordineerida gestageene ehk kollaskeha hormooni ravimeid tsükliliselt, sest enne östrogeenide langust langevad gestageenid, mis põhjustavad tsükli häireid, verejookse. Kindlasti on vajalik ravi. Enne peab olema tehtud EKVähi sõeluuring HPV/NAT ja günekoloogiline ultraheliuuring. Rinnakabinettides PERH ja Magdaleena polikiinikus saab kontrollida saatekirjata rinnanäärmed.
ens.ee RJ: 6.2. Progestageenid HAR kasutatakse nii naturaalset progesterooni kui sünteetilisi progestageene. Nende kasutamise eesmärgiks on ära hoida östrogeeni poolt indutseeritud võimalikku endomeetriumi hüperplaasiat ja vähendada vähiriski.
Alati võite broneerida aja vastuvõtule.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7