Hormooni näidud paigast ära 21.02.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Viimane menstruatsioon oli septembris laps 1,8 a imetamise lõpetasin kuu aega tagasi. Ka näit FSH oli 81 lisaks paigast ära ka teised näidud mille pildi lisasin.
ALAT oli 22 Normivahemik: <34 U/L
ASAT oli 27 Normivahemik: 11-34 U/L
Bilirubiin 12,6 Normivahemik: 5,1-20,5 µmol/L
Ferritiin 31,79 Normivahemik: 4,63-204 µg/L
Folaat 8,6 Normivahemik: 7-46,4 nmol/L

fT3 4,99 Normivahemik: 2,43-6,01 pmol/L
fT4 13.25 Normivahemik: 9,01-19,05 pmol/L
GGT 23 Normivahemik: <38 U/L
Kuna ka mu emal tekkis menopaus 40a umbes siis ilmselt pârilik. Kas minu proovides on midagi nii kehvat millele peaks reageerima ja oleks vajalik ravi?
Aitâh

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 39-aastane

Hetkel on tähtsaim, et lõpetasite imetamise. Kui vastsündinu oli ajaline, siis oligi viimane aeg.
Imetamise ajal on hormoonid muutunud ja erilist mõtet neid määrata ei ole.
Hetkel on parim jälgimine ja äraootav seisukoht. Kui olete mures enneaegse menopausi pärast, siis olulised uuringud on FSH ja östradiool. Vahel on olulised ka kilpnäärme hormoonide uuringud.
Rasedusest hoidumiseks sobivad alati kondoomid, Pharmatex sarja tooted, viljakusmonitor.
Üle 35-aastastel on Eestis lubatud munajuhade sulgemine ja meestel vasektoomia. Siis oleks rahulikum mitmes mõttes, elukvaliteet parem.
Kuna FSH on üle 30, siis võib arvata, et tegemist võib olla enneaegse menopausi riskiga, lisaks kaebused, kliiniline leid, eriti günekoloogiline UHD ja limaskesta paksus. Ravi sõltub kaebustest, kohustust ei ole, kuigi raviga saab ennetada osteoporoosi, südamehaigusi jms.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7