Emakakaela konisatsioon ja histoloogilise uuringu tulemus 06.02.15 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Käisin septembris emakakaela konisatsioonil. Põhidiagnoos: MKta raske emakakaela düsplaasia
Kaasnev diagnoos: Papilloomviirus MK haiguse tekitajana (tüvi 16)

Düsplaasia alates: 04/2013

Konisatsioonilt tulles ütles arst, et kõik korras ja tagasi kontrolli poole aasta pärast, ehk siis nüüd selle aasta märtsis. Leidsin digilugu.ee-st ka operatsioonijärgse "otsuse".

Kirjeldus: ARHIIVI NR : xxxx - 14 Histoloogiline materjal võetud : 10.09.2014 Histoloogiline materjal saabus : 10.09.2014 MORFOLOOGIA Koonus läbimõõduga 1,8cm, kõrgus 1,5cm. Emakakaela transformatsioonitsoonis metaplastiline lameepiteel, milles ulatuslik düsplaasia mõõdukast raskeni ( II - III ). Lõikepiirid düsplaasiavabad. Ühes lõigus näha düsplaasia sügaval metaplastilistes endotservikaalsetes näärmetes kanalis. Ei saa välistada ulatumist sügavamale kanalisse. Krooniline aktiivne tservitsiit. T83000 Emakakael M740083 Dysplasia epithelii gravis / III M73220 Metaplasia squamocellularis M421003 Cervicitis chronica activa ____________________________________________ NB! Ülevaadatud 16.09.14 dr. xxxxxxx Düsplastilised kompleksid on transformatsiooni alal. Nad paiknevad ka emakakaelakanalis, kui kõrgele kanalis nad lähevad pole võimalik määrata. Lõikepiirid ei sedasta düsplaasiat. ___________________________________________ Ülevaadatud 02.10.2014 dr. xxxx Kanalipoolset lõikepiiri pole võimalik täpsemalt uurida, aga jääb mulje, et lõikepiir on puhas, kuna düsplastilise plastide ümber mõlemas otsas silinderepiteel. T83000 Emakakael M740083 Dysplasia gravis

Mida see tähendab? 1. Kas mul on põletik, mida tuleks ravida? Miks seda ei ravita?
2. Saan aru, et rakumuutused siiski on ka emakakaela kanalis?

Arvasin, et nüüd kõik korras ja arst kinnitas, et selle ajaga, mil operatsioonist taastun ja vahekorda ei astu, võin HPV-st vabaneda ja minul ja minu partneril on lootust hakata elama normaalset terve inimese elu. Hetkel digilugu lugedes aga tundub, et arstivisiitide saaga jätkub.

Lihtsalt märkuseks: mul on 1 ja sama partner juba 9. aasta. Tal ei ole olnud ühtegi partnerit peale minu. Minul enne teda aga oli. Ja ma olen mures, et ehk olen ohustanud ka oma praeguse partneri tervist.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Andmetest selgub, et olete 25-aastane.
Kirurgia eesmärk on elukvaliteedi parandamine. Nii ka teil: kahjustatud kude on eemaldatud koos muutustega.
Koheselt peale konisatsiooni oleksite pidanud end vaktsineerima emaka kaela vähki põhjustavate kõrge riski viiruste eest, kahju, et olite varem vaktsineerimata, aga pole hilja, tehke seda esimesel võimalusel. Ei ole keelatud vaktsineerida ka meespartnereid kaitsmaks neid genitaalkondüloomide eest ja peenise vähi eest, mida Euroopas ja ka Tartus on edukalt teostatud veneroloogide poolt.
Korrake PAP testid määratud ajal. Korras PAP testid kehtivad uue ravijuhendi järgi 3 aastat.
PAP sõeluuringud algavad 30-aastaselt:
https://www.haigekassa.ee/et/inimesele/haiguste-ennetamine/vahi-soeluuringud-naistele-0

Emaka kaela vähi vastu on vaid neli meedet:
1) mitte suitsetada,
2) hoiduda sugulisel teel levivatest haigustest ehk põletikest, kasutada kondoomi;
3) külastada vähemalt 2,5 a järel naistearsti; kaebuste puhul koheselt;
4) vaktsineerida end emaka kaela vähki põhjustavate kõrge riski HPV viiruste vastu
Galina Litter naistearst.ee Pirita Perearstikeskusest