Emakakaela rakumuutused 27.02.18 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Olen 28 aastane. Käisin emakakaela konisatsioonil. Panen siia histoloogilise vastuse. Tahan teiepoolset arvamust. Mida Teie siit välja loete. Kas muutunud rakud saadi kätte? Kas on võimalik et ei saadud kõike kätte ja viirus jäi alles ning võivad tekkida jälle rakumuutsed. kas oleks pidanud võtma suurema tüki et muutuseid rohkem ei tekiks?

HISTO - Histoloogiline uuring
I Emakakaela konisaat mõõtudega 2,5X1X2,5cm. Uuritud kogu materjal 12 lõiguna. Histoloogiliselt emakakaela transformatsioonitsoonis näha heledat tservikaalset näärmeepiteeli ja portio pinnal mitmekihilist, mitte sarvestuvat lameepiteeli. Transformatsioonitsoonis näärmeepiteelis reservrakuline metaplaasia. transformatsioonitsoonis lameepiteeli düsplaasia, epiteeli pindmistese kihtidesse ulatuvate, mitootiliselt aktiivsete, hüperkroomsete basalioidsete rakkudega, ühes lõigus ulatub düsplastiline epiteel näärmesse. Resektsioonipiirid väga purustatud, ei ole adekvaatselt hinnatavad. Leid sobib lameepiteeli düsplaasiale CIN3, HSIL.
13.02.2018 HISTO - Histoloogiline uuring
II Emakakael, mikroskoopiliselt lima üksikute tservikaalse silinderepiteeli fragmentidega.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Teile on tehtud emakakaela konisatsioon ja konisaadi histoloogiline uuring e. koeproov andis vastuseks CIN 3 e. raske düsplaasia. Konisatsiooni teostamisel eemaldatakse emakakaela osa alati terve koe piirilt ja selle tüki ehk konisaadi suurus sõltub sellest, kui suur on lesioon ( HPV poolt põhjustatud kahjustusega piirkond emakakaelal) . Konisatsiooni lõikepiiri on sageli histoloogilisel uuringul raske hinnata, kuna konisatsiooni teostatakse enamasti diathermo- linguga ( LEEP). Kuigi lõikepiiri pole saadud hinnata, on väga suure tõenäosusega eemaldatud emakakaela osa vajalikus suuruses. Konisatsiooni järgselt on oluline jääda jälgimisele, sest peale konisatsiooni on CIN 2/3 kordumise risk 10-20% ja seda eriti kahe esimese aasta jooksul. Analüüsid ( PAP ja HPV PCR) tuleb teha 6 kuud peale konisatsiooni. Selleks, et tulevikus vältida uuesti nakatumist kõrge riski HPVga, soovitan kindlasti vaktsineerida!