Pillide lõpetamine 31.03.14 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen sünnitanud kaks last. Pärast viimase lapse sündi, 7a tagasi hakkasin kasutama Yasminelle pille. Ka enne seda olen tarvitanud ras.vastaseid tablette ja ka plaastreid.
Kuna vahekordasid peaaegu, et ei esine (ma lihtsalt ei taha ja igasugune isu ja iha puuduvad), siis mõtlesin, et lõpetan tablettide kasutamise ja vaatan, missugune olukord on siis.
Paljudes allikates väidetakse, et pillid on need mis libiidot mõjutavad. Ka viimases Tervis+ ajakirjas olnud sama teemaline artikkel on justkui minust.

Küsimus aga selles, et üleeelmisel suvel ja sügisel olin arsti tähelepanu all, kuna talle ei meeldinud emakakael. Arst tegi PAP analüüsi ning kohe ka kolposkoopia ja biopsia. Olen kontrollis käinud pidevalt kord aastas, pap test on olnud korras (papII).
Pap testi vastuseks tuli seekord ASCUS-AGUS, HPV neg. Ning biopsia vastuseks krooniline emakakaela põletik.
Arstile see ei meeldinud ning võttis lisaks proovi (uterobrush), mille vastuseks oli polüübi kahtlus.
Saadeti prooviabarasioonile. Sealne arst ei mõistnud, miks mind saadeti.
Prooviabrasioonil saadi väga vähe koelist materjali.
Vastuseks polüübid emakakaelas ja emakas. Mingeid kaebusi need ei olnud tekitanud ja UHs arst neid polnud märganud.
Kui nüüd arsti jutust õigesti aru sain siis rasestumisvastased tabletid peaks polüübi teket ära hoidma. Samas ei hoidnud ju.

Kui nüüd soovin tablettidega lõpetada, kas siis tähendab see seda, et polüübid tulevad tagasi?
Kas võin tablettide võtmise lõpetada?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Andmetest selgub, et olete 36-aastane.
Loen kirjast, et: "Olen sünnitanud kaks last." Kuna olete üle 35-aastane, siis peaksite tegema otsuse, kas soovite veel kunagi sünnitada. Kui ei, siis libiidot mittelangetavad meetodid on munajuhade sulgemine naistel ja vasektoomia meestel. Kui soovite veel sünnitada, siis mõelge sellele kohe, sest vanuse tõustes kasvab raseduspatoloogiate arv.
Loodetavasti vaktsineerisite end kohe kõrge riski HPV vastu. Lisainfo HPV.ee lehelt. Kui mingil põhjusel olete vaktsineerimata, siis tehke seda nii kiiresti kui võimalik. Kindlasti külastgae PAP sõeluuringuid:
http://www.haigekassa.ee/ennetus
Vastab tõele kombineeritud antibeebipillid KOK on lubatud vaid täiesti tervetele, normkaalulistele mittesuitsetavatele alla 35-aastastele naistelel. Teistel juhtudel tuleks kasu ja kahju vahekorda kaaluda ja mõelda parimale lahendusele.
On teada, et antibeebipillide tarvitajad kasutavad harva kondoome, seetõttu on neil emaka kaela põletikke rohkem, kuid põletikke saab ravida. Antibeebipillid hoiavad emaka limaskesta õhukese, mis selgus ka prooviabrasioonil. Käsimüügis on Pharmatex tooted hoidumiseks soovimatust rasedusest.
Lõppkokkuvõttes meie patsientide kogemusest: vaktsineerida, munajuhad sulgeda ja elu on nagu lill!
Kui soovite teisest nõustamist, siis on vajalik isikukood saata meilile glitter@naistearst.ee.
Dr G.Litter naistearst.ee Piritalt