Tupe kuivus 20.10.13 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Olen 33-aastane naine. Minu günekoloog määras mulle progesterooni ravi (2 x 200mg päevas, tsükli 16-25 päeval). Praeguseks olen progesterooni kapsleid võtnud 3 kuud. Sel kuul aga tekkis esmakordselt tupe kuivus ning ka tupelihased tunduvad kuidagi pinges. Pinge on väga ebameeldiv ja häirib und ning ka vahekord on valulik, kuna ma ei suuda lõdvestuda. Kas tupe kuivus ning pinge võib olla tingitud progesterooni kapslitest? Või on see pigem närvidest? Kuidas neid vaevusi leevendada?
Ma ei ole veel oma günekoloogi jutule pääsenud ning seepärast pöördungi Teie poole, et kiiremini veidi selgust saada.

Tänades

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Selline tsükli II poole ravi ei tohiks selliseid kaebusi põhjustada. Kui on tupp kuiv, siis kasutage tupe mikrofloorat parandavaid preparaate (teha lühiajaline kuur) ja suguelu elades kasutada libesteid. Apteegis on väga suur valik erinevatest preparatidest. Dr kadastik