Veritsus vahekorra ajal 10.12.12 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Pöördun Teie poole murega, mis on iga kuu ehmatav.
Nimelt on iga kuu täpselt nädal aega enne päevi veritsus vahekorra ajal.
Olen seda jälginud ja kirja pannud. Vahel kõigub paari päevaga.
Seekord tuli aga päris tumepunast verd ja rohkem kui tavaliselt.
On tehtud emakakaela konisatsioon 2009 ja nüüd olen uuesti kerge esimese astme düsplaasiaga jälgimisel. Sünnitusi pole olnud.
Hetkel viibin välismaal kuni kevadeni, samuti käisin pool aastat tagasi kontrollis ja tehti kolposkoopia ja vajalikud proovid ja öeldi, et ei muretseks. Siis oli ka emakakaelapõletik, mida ravisin mitmeid kordi, aga allus väga halvasti ravile. Arvati, et võibolla düsplaasiast.
Veritsusi on mul esinenud ka enne konisatsiooni, aga siis ei mäleta sellist regulaarsust.

Minu küsimus ongi, kas selliseid olukordi on varem naistel esinenud, et tegemist võib olla emakakaela patoloogiaga vahetult enne menstruatsiooni või viitab see siiski millelegi, nt.emakakaelapõletikule?

Olen lihtsalt tundlikuks muuutunud ja iga kuu kui see kordub, viib jälle tuju alla.

Ette tänades,
A.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
regulaarne veritsus, mis tekib tsükli teises faasis alati renne menstruatsiooni, on sageli seotud hormonaalsete muutustega tsükli selles faasis (ovulatoorse tsükli korral). Veritsus emakakaelast, mis on seotud HPV-st tingitud emakakaela düsplastiliste muutustega või põletikuga, ei ole sellise kindla regulaarsusega, vaid on pigem ebakorrapärane ja esineb sõltumata tsükli faasist just peale vahekorda. Igal juhul on vajalik peale konisatsiooni jääda jälgimisele 2 korda aastas. Seega nüüd, kui pool aastat on viimasest kontrollist möödas, on vajalik taas pöörduda kolposkoopiaks ja analüüsideks emakakaelast. Emakakaela põletikku ei saa välistada ( analüüsid on vajalikud) ja sellisel juhul on abi antibakteriaalsest ravist. Kui veritsusel pole seost emakakaela patoloogiaga ja selline regulaarne veritsus on seotud tsükli II faasis hormonaalsete muutustega (kollaskeha funktsiooniga), siis pillide võtmine peatab sellise veritsuse.
Loodan, et mure saab võimalikult kiire lahenduse.
dr. Katrin Seidelberg