HPV vaktsiin konisatsiooni järel 24.05.12 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Olen 38-aastane naine. Olen juba aastaid käinud kord aastas günekoloogilisel kontrollil, alati on võetud PAP-proov, mis siiani on korras olnud. 2011. a novembris võetud proov näitas aga kergeid rakumuutusi, seega kutsuti poole aasta pärast uuesti kontrolli. Nüüd käisin mai algul uuesti PAP-proovi andmas, mis näitas, et muutused on endiselt alles. Tehti kolposkoopia ja võeti biopsia: vastuseks oli, et rakumuutused on juba rasked. Samuti näitas analüüs, et HPV on positiivne. Paar päeva tagasi käisin konisatsioonil.

Minu küsimus puudutab HPV vaktsiini. Günekoloog soovitas vaktsineerida, väidetavalt olevat vaktsiinil positiivne efekt ka nende puhul, kel HPV juba olemas. Kas ja kuidas oleks võimalik sest viirusest vabaneda? Nagu ma aru sain, ei ole see viirus veres, vaid paikneb kudedes lokaalselt, seega loogiliselt võttes peaks olema võimalus, et konisatsiooniga eemaldati viirusega koed ja seega sain ehk viirusest vabaks. Kas oleks mõistlik vaktsineerimisega oodata, kuni 3 kuu pärast konisatsioonijärgsesse kontrolli lähen ja uued analüüsid annan? Pean silmas seda, et kui uued analüüsid näitavad, et viirust enam ei ole, siis oleks ju eriti hea mõte vaktsineerida. Aga kui viirus on endiselt alles, siis ehk tuleb teha uus konisatsioon ning vaktsineerimisel pole vist enne mõtet, kui viirusega koht on eemaldatud? Mul on üks kindel seksuaalpartner ja kui järgmiste analüüsideni seksist hoiduda ning seejärel minu negatiivse HPV puhul meid mõlemaid vaktsineerida, siis on ju lootust, et saan viirusest vabaks. Palun soovitage, kas oleks mõistlik vaktsiiniga järgmiste analüüsitulemusteni oodata.

Ette tänades
E.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
tänan vajaliku küsimuse eest. Samasugune küsimus tekib väga paljudel naistel peale konisatsiooni.
Emakakaela konisatsiooni järgselt on 80% tõenäosus, et HPV ja sellest tingitud emakakaela vähieelne seisund ehk düsplaasia on likvideeritud. Harva võib konisatsiooni järgselt viirus (HPV) püsima jääda ja põhjustada aastate möödudes taas rakumuutusi. Korduv konisatsioon on vajalik juhul, kui tekib emakakela raske või mõõdukas düsplaasia (CIN2-3).
Peale konisatsiooni on vajalik olla jälgimisel 2 korda aastas. 4-6 kuud peale konisatsiooni on soovitav teha HPV PCR test, et selgitada välja, kas HPV on negatiivne või mitte. Vaktsineerimist HPV vastu on vajalik teha kohe peale konisatsiooni, mingit põhjust pole viivitada. Esimesed 2 vaktsineerimist annavad juba piisava kaitse HPV vastu, 3.vaktsiin tehakse 6 kuud peale esimest süsti. Vaktsineerimine on ainuke võimalus kaitsta end põhiliste HPV tüvede vastu, mis võivad viia emakakaela vähi tekkeni. Isegi juhul, kui konisatsiooni järgselt peaks HPV osutuma positiivseks , on vaktsineerimine vajalik. Juba olemasoleva suguteede HPV-ga võitleb organismi immuunsüsteem. Vaktsiin aga annab kaitse uuesti HPV-ga nakatumise eest.