Pap ja hpv 29.09.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

2022 kevadel tehti PAPtest mille vastus oli LSIL ja HPV oli positiivne(59ja..)
Tehti kolposkoopia ja saadeti emakakaela lõikusele juulis.

Operatsioon oli edukas. Piirjooned olid puhtad. Vaktsiin sai ka tehtud.

Kuna esines kerget määrimist tegime 4kuu pärast uued proovid. PAP NILM ja HPV negatiivne. Aga kolposkoopias avastati ikkagi muutusi ja biopsia oli LSIL.

Arst kutsus uuesti kontrolli septembris, tehti uued proovid. PAP LSIL ja HPV negatiivne.

Nagu ma aru olen saanud, siis rakulisi muutusi tekitab HPV. Minul on endiselt rakulised muutused.
Mis on edasine ravi? Ja mis põhjustab neid rakulisi muutusi veel ?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Teil on tehtud esmased analüüsid peale konsiatsiooni väga kiiresti ja jääb arusaamatuks kolposkoopia vajadus.
Emakakaela jälgimise ja ravijärgse jälgimise juhendi järgi tehakse peale emakakaela konisatsiooni esmased analüüsid 6 kuu pärast. Kui need on korras, siis kolposkoopiat ei ole lisaks vajalik teha. Järgmine kontroll on korras analüüside korral aasta pärast. Kui HPV on jätkuvalt negatiivne ja rakutest korras, siis kolposkoopiat teha ei ole vaja. Kui PAP test on LSIL, siis täpsustatakse leidu kolposkoopias. Kui HPV on negatiivne, siis midagi väga ohtlikku olla ei saa ja LSIL põhjuseks võivad olla operatsiooni järel paranemisjärgus muutused.
Antud juhul soovitaksin järgmist kontrolli ( HPV ja LBC test) aasta pärast.