HPV 31 ja muutused rakus 26.09.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Mul avastati 8 aastat tagasi 2013 aastal hpv 31 ja kerged rakumuutused CIN 1. Enne seda sain ma elukaasaselt klamüüdia 2008 aastal ehk siis 13 aastat tagasi ja ehk siis ka selle viiruse sinna juurde HPV 31. Konisatsiooni ei tehtud kergete rakumuutustega. Käisin peale seda igal aastal pap testi tegemas. Sain vastuseks alati NILM. Vaktsineerisin ennast peale esimesi rakumuutusi ja tehti cervarix. Miks just sellega, ei tea. Elukaaslane vaktsineeriti silgardiga. Käisin nüüd emakakaelavähi sõeluuringus 1986 aastal sûndinutele ja sealt tuli välja, et on ASC-H keskmine-raske düsplaasia. Käisin juba kolposkoopias ära, aga arst arvas, et on keskmine düsplaasia ja võiks teha konisatsiooni, kuna mul on juba kaks last, et siis ei oleks ka mingeid riske enam. Aga täpseid vastuseid veel ei ole. Ootan veel. Mul on viimased kaks aastat olnud probleeme ka põiepõletikuga, et olen pidanud sööma antibiootikume. Günekoloog rääkis, et tänaseks on olemas ka Gardasil vaktsiin, mis on ka selle tûve vastu 31. Kas ma võin teha seda vaktsiini peale konisatsiooni, kui mul on tehtud juba cervarix vaktsiin? Ma sain arstilt aru, et peale konisatsiooni seda ei tehta ja üldse vist ei teha enam vaktsiine, kui on juba konisatsioon tehtud. Ma tahaksin väga sellest viirusest lahti saada. Hakkasin sööma probiootikume. Söön veel rohkem smuutisid erinevate puuviljade marjadega jne, et immuunsust tugevdada. Tegin ka terviseriski paketi, kus mul oli d vitamiini puudus 64 ja kôrvem kolestorool 6. Hakkasin d vitamiini vôtma. Mida ma veel teha saaksin, et immuunsust tugevdada??? ning kas on mõtet ennast vaktsineerida veel ka gardasil vaktsiiniga??

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Teil on PAP analüüsis kahtlus mõõdukale või raskele emakakaela düsplaasiale (CIN2-3), mille on põhjustanud HPV 31. Kui biopsia vastus on kerge düsplaasia ( CIN 1), siis peate jääma jälgimisele ja kordama analüüse aasta pärast. CIN2-3 korral teostatakse emakakaela konisatsioon. Konisatsiooni järgselt on hilisem düsplaasia kordumise risk ligikaudu 15-20%. Et konisatsiooni järgelt kaitsta ennast uuesti HPV -ga nakatumise eest ja nii ära hoida võimalus uueks düsplaasia tekkeks, siis soovitan alati teha Gardasil 9 vaktsiini. 1. süste soovitan sellisel juhul teha juba enne konisatsiooni ning järgmised süstid siis juba konisatsiooni järgselt kahe ja kuue kuu pärast.
Teil on õigus, et immuunsüsteemil on oluline roll võitluses HPV kõrge riski viirustega. Et immuunsüsteem oleks tugev, tuleb vältida stressi, vältida suguteede põletikke, mitte suitsetada, leida optimaalne töö-puhkuse režiim, toituda tervislikult.
Heade soovidega,
dr.Katrin Seidelberg