Suguelundite põletik 11.09.11 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Kas munajuha põletik võib tekkida külmetusest või millestki muust kui suguhaiguslikest viirustest?
Kui pika aja möödudes võib klamüüdiasse haigestunud naisel tekkida munajuha põletik (PID)?
Kas enne põletiku tekkimist sisesuguelundites ei pruugi klamüüdia puhul haiguslikke sümptome aastate jooksul üldsegi esineda?
Kas klamüüdia ja PID on lõplikult välja ravitav või võib haigestuda iseeneslikult uuesti?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

PID (Pelvic Inflammatory Disease)- see on suguelundite (emaka, munajuhade ja munasarjade) põletik, mille põhjuseks on kõige sagedamini sugulisel teel levivad haigustekitajad. Kõige sagedasem PID tekitaja on Chlamydia trachomatis. Klamüüdia kulgeb ligikaudu pooltel juhtudel ilma ühegi kaebuseta. Kaebused võivad olla ka väga tagasihoidlikud (tuim alakõhuvalu ja urineermishäired aeg-ajalt). Klamüüdia diagnoos võib seetõttu ka alles aastaid hiljem selguda. Klamüdioos on ravitav, antibiootikumidega ravikuur tuleb teha kindlasti koos partneriga. Uuesti nakatumine on võimalik, kui üks partneritest ei tee korralikult ravi läbi. Klamüdioos on välja ravitud, kui ravi järgselt on analüüsid korras.
PID võib tekkda ka mitte sugulisel teel leviva bakteri toimel, kuid oluliselt harvem (seoses näiteks põletiku levikuga tupest spiraali korral).
Parimate soovidega,
dr.Katrin Seemen