Valu alakõhus vahekorra ajal 01.09.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, olen 17 aastane neiu. Umbes kuu aega tagasi tekkis mul see probleem. Nimelt, kui oleme poisiga vahekorras tekib mul terav kõhuvalu alakõhus. Oleme erinevaid asendeid ja viise proovinud kuid miski ei aita. Teatudes asendites valu puudub, kuid kui korraks asendit muudame tuleb valu tagasi. Beebipille ma ei kasuta, seega sellest ei saa see valu tingitud olla. Varasemalt saime kõike teha ilma probleemita. Kas oskate öelda millest see võiks olla?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Valu põhjuse väljaselgitamiseks on vajalik naistearsti konsultatsioon: günekoloogiline läbivaatus, ultraheli uuring, analüüsid. Valuliku vahekorra põhjuseks võib olla tupe ja/või emakakaela põletik, seesmiste suguelundite põletik, munasarja tsüst, anatoomilne eripära jm. Kas ja millise põhjusega on tegemist, näitavad analüüsid ja uuringud . Valu vahekorra ajal võib olla seotud ka ebapiisava tupe märgumisega, sellisel juhul on abi libesti kasutamisest. Ka psühhogeenset valu esineb sageli. Hirm valu ees vahekorra ajal ei lase normaalselt lõdvestuda ja valu vallandub iga kord uuesti ja tugevamalt. Kui valu on seotud vaid konkreetse vahekorra poosiga, on selle põhjuseks suguelundite anatoomiline eripära. Sageli on see seotud emaka asendiga ( emakas retroversioonis e. emakakeha on suunaga tahapoole )- ja seda saab täpsustada ultraheli uuringul.