Tsükkel kadus - kas kilpnäärmest? 30.09.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen väga mures oma 18 a.tütre pärast.
Tal tekkis 12a.kilpnäärme alatalitlus-autoimmuunne türeoidiit. Endokrinoloog
määras raviks L. Thyroxini.
13 a. algas menstr. 15-16 a. hakkas tsükkel kõikuma. Vahel oli 2 nädalat vahet, vahel hilines kuu või kaks, isegi kolm. Endokrinoloogi juures kontrollis korralikult käidud ja sellest murest ka räägitud. Kui 16 a.jäi 4 kuud menstr.ära,
panin aja günekoloogile.(Järjekorrad pikad, aeg läks). Märtsis 2009 tehtud
analüüsid ja ultraheli günekoloogi poolt: prog.1,85, LH 85,6, FSH 170, DEAS 11,5, Testo 1,21, f T3 5,5, f T418,5, TSH 2,03 . Ovaariumid ei visualiseeru, kahtlus ovaar.autoimmuunsele kahjustusele. Otsus - edasi endokrinoloogile, siis laporosk.+ms biopsia. Juunis 2009 endokr.juures tehtud
analüüsid: FSH 170 LH 94,7, Testo 2,04, AKTH 5,59, kortis.v 27,6, kortis.24 h,
uriinis 126,5.
Sept.2009 käis tütar teise günekoloogi juures, et teada saada ka tema arvamust. See günekoloog ütles, et ei ole vaja laporosk. ja biopsiat teha
(Väljavõte eelmistest analüüsidest oli kaasas. )Tehti uued analüüsid ja ultraheli, mille tulemused saime teada hiljem telef.teel: ajuripats.horm.kõrge-piiri peal, kromos.korras, emaka limask.korras,...ei jäänud kõik meeldegi.
Arst kirjutas Estrofemi ja Duphastoni 2-ks kuuks. Selle tulemusel päevad
hakkasid (selleks ajaks oli juba pea-aegu aasta aega menstr.puudunud).
Peale 2 kuud kirjutas arst Trisequensi pooleks aastaks (pidi sama toime olema). Päevad käivad nüüd regulaarselt. Aprillis 2010 sai 6 kuud võetud ja günekoloog kirjutas sama rohu 6. kuuks edasi. Siis analüüse ei tehtud, käskis luutihedust millalgi kontrollima minna. Küsisin telef.teel, kui kaua seda rohtu peab võtma .Arst ütles, et suurema osa elust. Nüüd oktoobris saab rohi ots (1 aasta võetud).
Kas tõesti peab eluaeg hormoontablette võtma?
Kas peaks lisaks L-Thyroxsinile ja Trisequensile veel mingit rohtu võtma?
Kas oleks vaja veel mingeid uuringuid teha ?
Kas tal on mingi võimalus kunagi lapsi saada või on õige aeg "maha magatud" ja uuringutega hiljaks jäänud?
Tunnen ennast vastutavana selles ja nagu mingi süütunne piinab, et äkki ei saanud õigel ajal arsti juurde kontrolli mindud.
Lisan veel: tütre vana-vanaemal oli kilpn.haigus ja tütre tädil (minu õel) tekkis 50.aastaselt.
Kiri sai vist liiga pikk, aga ma väga loodan teilt nõu saada.

Ette tänades murelik ema.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere!
Vajate täiendavaid uuringuid Tartu Ülikooli Kliinikumis. Registratuuri telefon 7319100. Asendusravi L-thyroxiniga on analüüside põhjal sobivas annuses, samuti võib vastuvõtuni rahulikult jätkata Trisequensi kasutamist.

Edu soovides
Maie Väli