Rindade valulikkus, kuumahood jne 12.09.09 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Olen 28-aastane naine, 172cm, 65kg, kodus kasvamas 2-aastane tütar. 03.07.2009 tegin aborti, sest juba 7ndal nädalal oli näha irdumine ja oleks pidanud hakkama säilitama.
Peale seda hakkasin kohe võtma Logest tablette. Teisel kuul (augustis) esines ka kuu keskel 3-päevane määrmine, aga tablettide võtmist ma ei katkestanud. Päevad algasid nii nagu tablettide järgi pidi olema.
Probleem seisneb selles, et viimasel nädalal on ilmnenud rindade valulikkus, just rinnanibude piirkonnas. Pinge/valu oli enne hooti, ent nüüd ikka suurema osa päevast. Samuti on paar korda tekkinud täiesti põhjendamatu kuumahoog koos higistamisega ning südame löögisageduse tõus. Hetkeks tundusid need justkui paanikahäire sümptomid (ka kõris "poos").
Kahtlustasin rasedust, tegin 2 testi, viimase eile ja mõlemad olid negatiivsed.
5-aastat tagasi oli mul ka kilpnäärme ületalitlus, mis raseduse alguseks oli välja ravitud (näidud normis).
Kas nimetatud sümptomid võivad olla seotud abordiga - mingid kõrvalnähud, tüsistused? Kas võivad olla tingitud stressist (möödnund suvi oli tõesti väga keeruline ja pingeline aeg elus, nüüd laps esimest kuud lasteaias, ise täiskohaga tööl jne) ?
Kuhu tuleks pöörduda?
Panin aja oma naistearstile, aga sinna veel 3 nädalat aega.
Tänan Teid juba ette vastuse eest!

Lugupidamisega,
Marika

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Marika!
Tubli, et tegite rasedustestid.
Kõik nimetatud võimalused tuleks välistada: naistearst saaks kontrollida abordijärgse seisundi, kui antibeebipille hakata tarvitama kohe abordijärgselt, siis esineb vaheveritsusi rohkem; perearst kliinilise vere analüüsi ja kilpnäärme hormoonid. Kui need on korras, siis oleks arukas nõu pidada psühholoogiga, nagu kirjutate: "Samuti on paar korda tekkinud täiesti põhjendamatu kuumahoog koos higistamisega ning südame löögisageduse tõus. Hetkeks tundusid need justkui paanikahäire sümptomid (ka kõris "poos"). Kas võivad olla tingitud stressist (möödnund suvi oli tõesti väga keeruline ja pingeline aeg elus, nüüd laps esimest kuud lasteaias, ise täiskohaga tööl jne) ?"
Soovitan samast portaalist Irene Kalvet või meie majas www.psyhhiaatriakeskus.ee
Soovitused:
-rasedusvastaseid vahendeid tuleks jätkata skeemi 21+7 järgi, kalendrisse märkige 7 ravimitevaba päeva
-kuna olete sünnitanud naine, siis uuem ja mugavam meetod oleks Nuvaring
-te ei tohiks suitsetada
-igal ravimil on kõrvaltoimed, mis reeglina mööduvad 1-2 kuu jooksul
-kui olete hirmul rinnanäärmete pärast, siis soovitan tasulist vastuvõttu professionaalses rinnakliinkus www.mammograaf.ee, kus patsiente konsulteerivad radioloogid; noortele tehakse vaid piimanäärmete ultraheliuuring, rindu tuleks kontrollida 7-l ravimivabal päeval või veelgi parem vehetult enne uue tabletilehe või Nuvaringi kasutamist; ise tasudes paluge vastuseid 3 eksemplari: endale, perearstile, naistearstile
-raviteenused ise tasudes saate iga päev igale vastuvõtule; www.naistearst.ee
G.Litter, www.naistearst.ee
Palun vabandust hilisema vastuse pärast portaali haldamisest tulenevatel põhjustel.
Sain küsimuse pühapäeval 13.42 ja vastasin 14.15