Rindade valulikkus peale pillide ärajätmist 23.12.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, olen 35a naine, olen võtnud rasestumisvastaseid pille ca 9 aastat järjest. (9a tagasi sünnitasin). Nüüd otsustasin pausi teha. Tsükkel on juba üsna korrapärane.Peale pillide ärajätmist on tekkinud rinnavalud, eriti vasakus rinnas, kiirgab kohati ka kätte. Valu on intensiivsem enne menstruatsiooni, siis vaibub ning peale nn päevi annab vaikselt jälle endast märku. Pillide kasutamise ajal nii sagedasi ja häirivat valu ei olnud. Kas see võib olla seotud pillide ärajätmise kõrvaltoimega? Lisan veel ka, et aasta on olnud psühholoogiliselt väga stressirohke.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Pillide võtmise lõpetamise järgselt taastub ovulatoorne tsükkel. Menstruatsioonitsükli jooksul toimuv naissuguhormoonide kõikumine põhjustabki nüüd premenstuaalset sündroomi (PMS), mille üheks sagedaseks tunnuseks on rindade valulikkus. PMS kaebuste hulka kuuluvad ka näiteks meeleoluhäired, ärevus, väsimus, isu muutused ( eiriti suurenenud magusaisu), paistes tunne, peavalu jne. PMS kaebused esinevad kuni 2 nädala jooksul enne menstruatsiooni . Sagedamini esineb PMS vanuses 35-40 aastat. Kaebuste leevendamiseks soovitan hakata kasutama kuningakepiõli ja mungapipart.
Heade soovidega,
Katrin Seidelberg