carcinoma in situ 21.01.09 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

vanus 38, 2 last. Mure järgmine: umbes pool aastat tagasi pap test pos.- HPV tüüp 16, diganoositi cinII ja saadeti konisatsioonile. Novembris toimunud konisatsioon tuli ette võtta siiski juba laiaulatuslik (järgi jäi vaid väike osa emakakaelast) võetud koeproov näitas ka vähilisi muutusi pindmises kihis (carcinoma in situ). Praegu jaanuaris võetud uue biopsia tulemus oli kahjuks täpselt sama, mis konisatsioonil võetud proovil. Kuna arsti sõnul enam uut konisatsiooni ei kannata teha, tahetakse eemaldada ülejäänud emakael koos emakaga. Ei kahtle küll oma raviarsti kompetentuses, ent enne selliseid tõsiseid otsuseid tahaks küsida ka teist arvamust. Nimelt on mul niigi raskeid emotsionaalseid probleeme seksuaalelu ja naiselikkusega, kardan, et emaka eemaldamine mõjub ruineerivalt minu naiselikkusele. Samuti omame soovi sünnitada 3.laps, hüsterektoomia puhul kaob selleks aga igasugune võimalus. Olen uurinud, et näit. Ameerikas kasutatakse sellisel puhul üha enam ainult emakakaela eemaldamist (ingl k. trachelectomy), mis jätab alles naiselikkuse ja vähemalt teoreetilise võimaluse ka hiljem lapsi saada? Pakkusin seda ka oma raviarstile, ent tema suhtus sellesse negatiivselt ja ütles, et siis jääb see küll minu vastutusele. Nüüd ongi mul küsimused:
Mis eelised on siis algstaadiumis vähi puhul hüsterektoomial emakaela eemaldamise ees?
Millised on ohud ainult emakakaela eemaldamisel?
Mida teie soovitaksite antud olukorras?
Ette tänades, murelik naine

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Murelik Naine!

Pos. on ikka HPV -inimese papilloomiviiruse analüüs, mis kinnitab emaka kaela kõrge vähiriski viiruse tüübi 16.
CIN II -mõõdukas e keskmine düsplaasia.
Ca in situ on tõsine muutus, prekantseroos.
Tubli arst, kes võttis uuetsi biopsia jaanuaris. Kahjuks te ei kirjuta, kas praeguse hetkeni tegelevad raviga günekoloogid või juba onkoloogid.

Ma ei soovi sekkuda nii raskesse probleemi omamata täpseid originaal-andmeid. Soovitan mõelda: kumb on tähtsam, kas ravida kiiresti olemasolevat vähihaigust ja pikendada oma eluiga või mõelda hetkel naiselikkusele. Või on tegemist hoopiski paarisuhte probleemiga?
Kui on tervis korras ja puuduvad hirmud, siis sõltub vaid endast, kuidas oma naiselikkust säilitada ja eksponeerida.
Kõik need küsimused tuleb esitada oma raviarstile, kellel on olemas pat.histol. vastused. Emaka kaela eemaldamisel on väga raske rasedust kanda, on vajalik asetada emaka kaelale nn. sisemine õmblus, mida tehakse väga harva selle ülikeerukuse ja sagedaste ebaõnnestumiste tõttu. Tartu Naistekliinikus on operatsioone demonstreerinud dr.Fred Kirss. Operatsiooni peab teostama ju arst, selleks on aga ikkagi teie organismi anatoomilised piirid. Arsti ei saa sundida tegema mingit operatsiooni. Arst otsustab ise, millise lõikuse ta ette võtab, millest on saadav kasu suurim patsiendile. Järgima peab ravijuhendeid.
Alati võite pöörduda omal algatusel Ameerikasse.
Ei tohiks unustada, et vähihaiguste ravi edukus sõltub kiirusest!
Pidasin nõu dr. Peeter Padrikuga ja ta andis järgmist nõu:
Paluge kõigi pat.histoloogiliste uuringute vastused oma kätte ja pidage nõu Tartus dr. Inga Vaasnaga. Ta võtab vastu Elite Erakliinkus.
http://www.fert-c.ee/elite/arstid_elite.html
Tallinnas võiksite nõu pidada dr. Jüri Piirsooga Pelgulinna Haiglast.
http://www.ltkh.ee/?id=1185
Ärge unustage, teil on väga kiire. Hetkel tuleb keskenduda oma tervise säilitamisele.
Lapse võite alati lapsendada. Aga ka olemasolevad 2 last tuleb terveks ja suureks kasvatada. Vanuses üle 35 on ka täiesti tervetel naistel rasedustega rohkem probleeme, kui noorematel.
Soovin teile kiiret tegutsemist!
G.Litter, www.naistearst.ee, hetkel Piritalt
http://www.apollo.ee/product.php/0761893