emakakaela haavand ja kõrvetamine 11.01.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Käisin Pelgulinnas enne spiraali paigaldamist emakakaela haavandit kõrvetamas. Hiljem lugesin netist, et kõrvetamine ei olevat enam soovitav, kuna sellega mõjutatakse vaid pindmist kihti ja alumised rakud võivad katte varjus märkamatult ebasoovitavas suunas areneda. Siis meenus, et ka eelmine arst oli midagi sarnast maininud, temaga oli ka kokkulepe, et kontrollis tuleks käia 1x aastas, esialgu poleks haavandit puutuma hakatud.
Kas kõrvetamine oli viga ja kas seda on võimalik heastada? Mida edaspidi lisaks tavapärasele 1x aastas kontrollile silmas pidada? (vanus 33a., sünnitusi 2, lähisugulasel olnud emakakaelavähk)
Tänud ette vastuse eest.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Emakakaela rakkude muutusi hinnatakse PAP e. tsütoloogia analüüsis. Kui selles analüüsis on rakkude muutused, sõltub edaspidine taktika nende muutuste raskusest. Kolposkoopia uuringuga on võimalik muutuste ulatust täpsemalt hinnata ja ka uuringuks võtta tükk e. biopsia kahjustatud emakakaela osast. Kui emakakaela rakkudes on nn. vähieelsed muutused diagnoositud, siis teostatakse konisatsioon, s.t. emakakaela kahjustatud ala koonusekujuline eemaldamine( see ei ole pindmine "kõrvetamine"), see operatsioon teostatakse narkoosis. Ilmselt polnud teie analüüsis muutusi, millle puhul oleks vajalik konisatsioon.
Kuna Teil on emakakaela "kõrvetatud", siis peaksite nüüd edaspidi olema jälgimise all, s.t. PAP tuleb võtta 2 korda aastas. Kui järjestikused PAP analüüsid on korras, on edaspidine jälgimine tavapärane, s.t. 1 kord aastas.