pap III 24.12.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Mul on selline mure, et eelmisel kuul avastati mul PAP III. HPV tüübiks oli arstilehel kirjutatud 69, kui ma ei eksi. Tehtud on ka kolposkoopia uuring, kust midagi halba ei leitud, öeldi lihtsalt et on vähieelne seisund ja peab jääma jälgimisele. Sattusin aga nii paanikasse et ei osanudki kohe midagi küsida. Nüüd tahaksin aga teada järgmisi asju: kas vähieelne seisund tähendab seda et mul tekib varsti vähk? On sellest kuidagi võimalik hoiduda? Millest mul need muutusedüldse tingitud on, olen alati kasutanud kondoomi...tampoone ega rasedusvastaseid tablette ka ei kasuta... samuti ei suitseta...?!? Siis veel selline küsimus et juhul kui tuleb läbi teha kõrvetamine, kas ma tulevikus lapsi san või tähendab see seda et jään lastetux? Ning tohin ma alkoholi tarbida või pean aastavahetusel sampuse asemel morssi jooma? Nyyd on vist kõik...ehk oskate aidata...Kairi

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Kairi!
Tundub, et sarnasele küsimusele on siin portaalis vastatud.
1. HPV tüübile lisatakse alati ka riskiaste
2. Keegi ei oska öelda, kas Teil tekib, see sõltub vaid Teist ja Teie organismist.
Teil on kõrgem risk, mille tõttu arstid oleksid võimelised Teid jälgima, uurima ja muutusi varakult avastama ning ravima.
3. Emakakaela ravi ei põhjusta viljatust.
4. Alkohol on toksiline Teie maksale ja ajule jm.
5. Aidata saab ainult reaalsel vastuvõtul.
6. Kui ärevus(häire) ei lase Teil rahulikult elada, paluge psühholoogi abi, et oma probleemidega edukalt toime tulla.