Analüüsi vastused 09.01.14 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Käisin tegemas PAP testi ja arst ütles, et PAP II ja kõik. Nüüd loen vastust ja seal kirjas järgnev:
Adekvaatne. Kepiline mikrofloora. Portsio. Leukotsüüte rohkelt, lümfotsüüdid. Lameepiteeli pindmise, vahe- ja parabasaalkihi rakud. Hüper- ja parakeratotsüüdid. NILM Pap II Tserv.kanal. Lima- ja verefoon. Leukotsüüte kuni rohkelt, lümfotsüüdid. Lameepiteeli rakud. Tugevalt reaktiivse silinderepiteeli kogumikud. NILM Pap II

Palun seletage lahti. Kas leukotsüüte rohkelt ei tähenda mitte põletikku? Peale PAP analüüsi tuli päris palju verd ja määris 1 nädal.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
PAP analüüs hindab emakakaela rakke ja selle eesmärk on leida võimalikult varakult muutused rakkudes ( düsplaasia), mis võib viia emakakaela vähini. NILM tähendab, et emakakaelas pole düsplastilitsi muutusi ja PAP analüüsi ei pea kordama enne kui 2 aasta pärast. Rohkelt leukotsüüte emakakaelas ja reaktiivsed silinderepiteeli kogumikud viitavad põletikule. Selline kirjeldus võib olla seotud sageli esineva bakteriaalse vaginoosiga või tupeseenega, kuid ka mõne teise infektsiooniga. Seos võib olla ka emakasisese vahendi e. spiraaliga. Kas ja milliseid täiendavaid analüüse põletikutekitajatele teha ja samuti ravi sõltub mitte ainult PAP analüüsi kirjeldusest, vaid ka günekoloogilisest leiust ja anamneesist. Selles osas peate konsulteerima oma arstiga.
Parimate soovidega,
dr. Katrin Seidelberg