Kandidoos? 07.12.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere dr. Väli!

Käisin teie vastuvõtul septembri lõpus. Kahtlustasite mul kandidoosi, ent testid näitasid, et olen terve. Nüüd tunnen tupe alaosas sügelust, vahekord on valulik ja esineb valge tugevnenud voolus- need peaksid olema seenhaiguse sümptomid. Partner on mul ikka veel sama, kõrvalhüppeid pole kummalgil olnud. Kas on võimalik, et seen on kahe kuu jooksul ei tea kust ise tekkinud või on tegemist lihtsalt Harmonetist põhjustatud kõrvalmõjudega? Loobusin pillidest, sest vahekord tänu nendele oli võimatu, kuna tupp oli liiga kuiv.

Aitäh vastuse eest!

M.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Ilmselt on Teil tegemist korduva kandidoosiga,mille põhjuseks võib olla antibiootikumide kasutamine,rasestumisvastaste tablettide kasutamine või kemikaalide üleliigne kasutamine intiimhügieenis.Täiesti võimalik,et tegemist ongi HARMONETi kõrvalmõjuga,sest õstrogeen,mis on tabletis ,soodustab pärmseene kinnitumist epiteelirakkudele ja selle võimet moodustada niidistikku. Esialgu soovitan Teil kasutada tupe alkaliseerivaid loputusi (50g söögisoodat ühe liitri sooja vee kohta).Ka apteegis müüdavad VAGISAN tupeküünlad ontäiendavaks vahendiks tupe piimhappesisalduse reguleerimiseks krooniliste või retsidiveeruvate amiinkolpiitide korral. Heaks libivahendiks limaskestade kuivusest põhjustatud sugueluhäirete korral on GLEITGELEN emulsioon.