Valud alakõhus ja 17.07.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tervist dr.Litter!
Minu mureks on valud alakõhus,täpsemalt käivad valuhood paremal ja vaskul pool alakõhus. Seximise ajal käivad valuhood päraku piirkonnas,eriti valus on tagant poolt asendis(täpselt ei oska kirjeldada).Vahepeal olid nii tugevad alakõhu valud,et olin voodis pikali maas ja süda oli mitu päeva paha. Sõin ibuprofeeni ja valud taandusid.Nüüd käivad valud hooti aga seximise ajal on ikka valus. Samuti tulevad alakõhu valud siis,kui hoian pissihäda kinni. Pissida ise valus pole ega tihedamini pissil ei käi. Aga kogu aeg on peal täielik väsimus ja jõuetus,tahaks ainult magada,need valuhood on mind juba ära kurnanud,ei oska enam kuhugi pöörduda. Uroloog leiab,et alakõhualud kuuluvad ikka günekoloogia valdkonda kui pissimisega valu pole ja uriinianalüüs korras. Olen kuulnud ka,et tehakse päraku uuringut aga seal eeldatakse ka veritsust või kõhukinnisust- lahtisust,minul käib aga kõht hästi läbi.Peale sünnitust olid mul vahest õrnad veretilgad pühkimise ajal paberil ja valuhood pärakus aga verd pole kunagi väljaheites olnud.See oli aga 2a. tagasi ja enam ei mäleta ammu,et oleks ka paberil verepiiskasi näinud. Ainult sexi ajal on valud päraku piirkonnas,muidu kõik norm sellega.
Sattsuin siit kliiniku kodulehelt lugema ühte vastust küsimulele valude kohta päraku piirkonnas seximise ajal ja seal vastati,et tegemist võib olla endometrioosikoldega emaka taga? Mis see tähendab? Kas ka minul võib see olla? Ei oska enam midagi teha,tahan valudest lahti saada ja jälle norm vahekorda nautida? NB! Günekoloog kelle juures käisin katsus kõhtu ja väitis,et günekoloogiliselt kõik korras,võttis ka paar külvi.Olen ise kunagi munasarjapõletikuga haiglas olnud,aga need valud on hoopis midagi muud mis mul praegu on. Hakkan juba kartma,et mul mingi tsüst või kasvaja. Öelge palun mida ma peaksin tegema?
ilusat suve Teile.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Vastus on tavapärane: peaksite pöörduma kaasaegse koolitusega naistearstile teiseseks nõustamiseks.
Kui alakõhuvalud on kestnud üle poole aasta ja põhjust ei ole leitud, siis tuleb teha plaaniline diagnostiline laparoskoopia endometrioosi välistamiseks, liidete välistamiseks ja väikevaagna anatoomia täpsustamiseks. Kui ka laparoskoopial ei leita põhjust, siis on tegemist alakõhuvalu sündroomiga ehk nn. närvivaludega ja ravi toimub 4-6 kuu vältel antidepressantidega.
Soovitused:
-minge/tulge naistearstile, kirjeldage oma kaebusi
-vajalikud on põletike uuringud DNA meetodil, PAP test
-tupekaudne ultraheliuuring tsüstide välistamiseks jm.
-perearstilt on vajalik viimase kliinilise vere ja veresuhkru analüüsi koopia
-veregrupp+ reesuskuuluvus
-koos analüüsidega broneeritakse aeg operatsiooniks
Unustasite märkida oma vanuse ja rasedusanamneesi. Tegutsege.
Tänan ilusate soovide eest.
G.Litter
www.naistearst.ee