Emakakaela turse 13.02.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!Kirjutan Teile,kuna olen täielikus segaduses.Alustan oma murega algusest,
sest siis on Teil kergem mulle ka vastata.
Olen 34.a.ja 2 korda sünnitanud.Esimene 1986.a ja teine 1994.a.On olnud kolm aborti.Teine sünnitus oli keisrlõikega. 1995.aastal sattusin haiglasse emakakaela põletikuga.Peale seda mingil põhjusel jäi see krooniliseks.Vae-
vusi see suurt ei põhjustanud ainult külmetamisest ja ülepingutustest tuli
hoiduda.Viimati sain ravi umbes 4-5 aastat tagasi.Tehti ära ka vähi proov.See
oli korras.Suguhaigusi põdenud ei ole.Hoiatati ainult,et külmetada ei tohi ja
tunda võib anda kevadeti,sügiseti nagu ikka krooniliste haiguste puhul.
2003.aasta sügisel, oktoobris algas jälle kõhuvalu ja aasta lõpus oli ka vahekorra järgselt veritsus.Menstruatsioon on olnud mul alati väga korrapärane
ja täpne.Selle aasta jaanuaris suundusin arsti juurde.Selgus,et emakakael on
väga turses.Esimesel läbivaatusel paigaldati tuppe tampoon,mis tuli 4 tunni
möödudes eemaldada.Võeti ka proovid(ilmselt suguhaiguste kohta)aga ei võetud vähi proovi ja kirjutati 10 päevane ravi Doxyhexal ja Cyklokapron-iga.
Vahepeal käisin ka ultrahelis.Püüdsin küll arsti käest tulemusi küsida, kuid
vastust ma ei saanud.Kolmandat korda suundusin arsti juurde, kui lõpetasin
eelpool nimetatud ravikuuri.Lootsin, et seekord kuulen ma tulemustest.Ja kuulsin.Suguhaigustest tingitud põletikku ei ole.Peale minu küsimust,et mis
see siis on?Vastas ta mulle ainult,et ta ei tea.Peale seda arvas ta, et emakas
tuleb eemaldada,et järsku on vähk!Hakkasin uurima, et äkki on ka muid
võimalusi.Sain vastuseks,et emaka eemaldamine on kõige kindlam.Lõpuks
pika usutlemise peale teatas ta, et alles õpib ja tal ei ole kogemusi ja sellist
asja tema ei ole ennem näinud ja ta ei tea mis see on.Lõpuks suunas ta mind teise arsti juurde diagnoosiga Hyperplasia endometriit.Teise arsti juurde sai ta numbri alles
märtsi kuuks.Mingit ravi ma enam ei saanud.Teatasin talle ka,et peale neid
läbivaatusi on mul valu suurenenud ja kohati on lausa võimatu sirgelt käia,
arvas ta, et võtku ma Ibumaxi.Nüüd olen ma kodus Ibumaxi raviga,valudes,
psüühiliselt rivist väljas,ühesõnaga täiesti alguses tagasi, ainult suuremate
valudega ja surmani ära hirmutatud.Lootsime veel elukaaslasega lapsegi
veel saada aga seda mu käest ei küsitudki.Ma ei tea, kuidas pean ma vastu
3 nädalat järgmise arsti visiidini?Palun öelge, kas on võimalik olemasolevate
andmete põhjal järeldada kõike seda?Teid tänades. Mures patsient.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Kirjast järeldan, et olete põhjuseta ära hirmutatud. Emakakaela põletiku puhul tehakse põletikuvastane ravikuur, operatsioon pole näidustatud. Ma ei usu, et on olemas arsti, kes soovitaks emaka eemaldamist igaks juhuks, et võib-olla on vähk????????????????- arvan, et mõistsite siiski arsti valesti. Vajalik on teha nüüd PAP analüüs ( sain aru, et teised analüüsid on tehtud). Kõht valutab nüüd juba ilmselt puhtalt hirmu pärast! Vajate kindlasti konsultatsiooni .