Emakakaela probleemid 03.07.12 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, lgp. doktor! Kirjutan teile, sest soovin teise arsti arvamust.
Käisin kolposkoopias ja võeti biopsia, kuna arst väitis, et minu emakakael näeb õudne välja (eelnev PAP oli korras).
Düsplaasiat siiski ei leitud, öeldi, et on emakakaela krooniline põletik, mida ravida ei ole võimalik. Kas ongi nii? Minu arst soovitas tungivalt vaktsiini. Aga?...kas minu vanuses, varsti 54, on see üldse efektiivne? Kuna minu praegune maj. olukord on pehmelt öeldes vilets ja vaktsiin kallis, siis seepärast tahaksingi teada, kui palju on mõtet minu vanuses naiste vaktsineerimisel. Kas vaktsiin kaitseks mind selle eest, et praeguses seisus oleval emakakaelal ei tekiks midagi pahaloomulist või selle eest, et ma edaspidi ei nakatuks mõne uue HPV viiruse tüvega? Hpv testi polegi mul tehtud, või kui on, siis on see korras olnud, sest arst pole selle kohta midagi maininud.
Veel üks küsimus: kasutan 1,5 aastat Activellet. Kuna on müoomne emakas, küsiksin teie arvamust selle kohta, kas HAR ei põhjusta müoomisõlmede suurenemist? Menstruatsioonid olid korrpärased kuni lakkasid 3 kuud peale Activellega alustamist.
Ette tänades ja ilusat suve soovides
Elina

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Emakakaelapõletiku diagnostika rajaneb gün.läbivaatuse kliinilisel leiul ja tsütoloogilisel uuringul.Kliiniliselt on tavaliselt täheldatav emaka limaskesta turse,kollakas kaelaeritis ja puudutusveritsus.Kui Papa-analüüs oli korras,siis on diagnoos ilmselt pandud kliinilise leiu alusel.Kui on aastataid kasutatud emakasisest spiraali,siis selline võõrkehaärritus viib sageli kliinilise tservitsiidi tekkeni.Ka suukaudsed hormonaalsed vahendid ( ka Activelle)põhjustavad muutusi emakakaela anatoomias.Samas sobib Activelle hästi üleminekuperioodil müoomisõlmedega emakale.Minu arvamus on,et HPV vaktsineerimistTe ei vaja,küll soovitaks Teie günekoloogile ,teha emakakaela kolposkopeerimine.Edu soovides,Maie Väli