Lapsel on tikid 14.02.17 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere! Poiss on 7a. Eelmisel kevadel lapsel tekkisid tikid- silmapilgutamine. Asi läks hullemaks suvel, kus mõlemad silmad hakkasid pilgutama korda mööda. Käisime neuroloogi vastuvõtul. Sain konsultatsiooni ja leppisime kokku, kui sügiseks ei lähe üle, siis määrab ravi. Tikid jäid ära septembri lõpus ehk kestsid 6 kuud. Umbes 1,5-2 kuud oli paus. Siis tulid tagasi, seekord pilgutas ainult ühe silmaga. Tikid kestsid umbes 2 nädalat ja kadusid osaliselt. See tähendab, et võib olla kord nädalas märkasin juhuslikult. Nüüd jaanuaari lõpus tekkisid uuesti ja kestavad siiamaani. Märkasin ise, et kui mingi olukord kus poiss muretseb, siis tikkid kohe platsis. Nt arsti minek, lasteaias esinemine või külla tuleb keegi, keda ta väga ootab. Eriti asi on hull kui laps vaatab telekat, kuigi püüame võimalikult vähe tv vaadata. Ise poiss reageerib tikidele nii, et haarab silmast kinni ja hõõrub ja kui samal ajal hakkab teine silm pilguldama, teeb samamoodi teise silmaga. Väga kurnav pilt. Ise ei pööra tikidele tähelepanu, poisist nii kahju. Võttsin uuesti ühendust neuroloogiga ja tema ütles et tikkid on loomulikud ja ravi ei vaja ja aja möödudes need kaovad.
Meil see juba kestab varsti aasta aega, kuid perioodiliselt. Lisan et poiss on hästi tundlik, jonnib vahest, aga ega midagi erilist, muidu tubli ja vastab oma arengule ilusti, juttukas, oma muredest alati räägib. Püüan igatpidi teda säästa pingetest, aga paraku need olukordi tulevad ette. (nt sama arsti külastamine, kuigi pikkalt seletasin ette, et muretseda ei ole vaja jne) .
Minu küsimus Teile kui kaua tikid üldjuhul võivad kesta? Kas muretsemiks on põhjus? Mida võiskin teha? Ja kas tõepoolest laps ei vaja ravi?

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere !
Aitäh pöördumast!
Tikid võivad sageli kesta puberteedini, võivad lõppeda ka varem ja väikesel protsendil jäävad ka täiskasvanuikka. Väga sageli esinevad nad kuni kümnenda eluaastani. Head ja lastele sobivat ravi tikkidele ei ole. Oluline on päevareziim, piisav puhkus. Enamasti laps kasvab tikidest välja.
Lugupidamisega
Anu Sööt