G82.4+Spastiline tetrapleegia 07.10.13 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Kui 2kuusele lapsele on neuroloogi poolt pandud diagnoos spastiline tetrapleegia, siis mida see tähendab ja võib tulevikus lapsele kaasa tuua? Laps sündis 38. rasedusnädalal, kaal oli 2880g , PÜ 31 cm, Apgar 7/8. Inntrauteriinne hüpoksia. Sünnitus kestis 22 tundi ja tehti vaakumekstraktsiooni. Neuroloogi sõnul on laps pinges ja treemor jalgades, kõhuliasend ebastabiilne, küünarvartelt vajub ära seljale. Samas ta jälgib, koogab juba ühekuuselt, naeratab, suhtleb, pead fikseerib, sünnist saati väga selge pilguga ja keskendumisega. K/p refleksid elavad, sin>dex. Öösel magab väga hästi, sööb korra öösel ja vahel üldse mitte, aga päeval ei taha magada, ainult kärus, autos, kõhukotis. Teisest elunädalast algasid tugevad gaasivalud, nüüd teiseks kuuks on rahulikum ja on hakanud ka just pärast valude taandumist rohkem naerma ja suhtlema, eriti hommikuti (vahel paar tundi järjest), sest ta öösel magab hästi. Olid ka probleemid kakamisega esimesel elukuul, nüüd on sellega korras, kuigi ta ikka harva kakab (arsti sõnul tema omapära). Küsin seda küsimust, sest koju tulles märkasin paberilt alles sellist diagnoosi ja kui selle haiguse kohta lugesin, siis sain aru, et tegu on väga tõsise asjaga? Kas see vastab tõele, et motoorika defekt on selle vormi puhul nii raske, et sageli ei hakka need lapsed kunagi kõndima ja enamus ei ole ilma ortopeedilise operatsioonita võimelised ka istuma? Tihti on selle vormi puhul väljendunud ka vaimse arengu puue. Kõne on minimaalne või puudub. See vorm moodustab tserebraalparalüüsiga laste grupis 5-9%?

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast! Selliste diagnooside kasutamine lastel on kujunenud ajalooliselt, ega väljenda lapse tegelikku olukorda.
Teie kirjelduse alusel arvan, et lapsel esineb lihastoonuse tõus, mis on väljendunum keha vasakul poolel. Pilgu fikseerimise, naeratamise ja jälgimise alusel võib öelda, et lapse vaimne areng on hea. Lihastoonuse parandamiseks kasutatakse füsioteraapiavõtteid, s.t. võimlemist. Arvan, et Teil pole vaja muretseda. Teine kord, kui laste neuroloogi juurde lähete, uurige arstilt, milles probleem seisneb.
Edu Teile!
Lugupidamisega,
dr. Anu Sööt