laste tserbraalparalüüs 05.04.07 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Käisin oma 1a1k vanuse pojaga Tartus neuroloogi juures ja pärast lugesin konsulatsiooniotsusest välja diagnoosi tserebraalparalüüs. Oleme ennegi seal käinud spastilisuse pärast (spastiline dipleegia II-III). Nimelt pojal vasak pool alati veidi tugevam/aktiivsem olnud, saanud ka taastusravi. Paar nädalat tagasi hakkas iseseisval esimesi samme tegema. Neoroloog käskis jälgida kõne arengut ja kõnnakut. Minu küsimus:kuidas see tserebraalparalüüs tekkis (rasedus ülekantud, keiser tuharseisu pärast) või on sp.dipleegia selle üks avaldumisvorme? Kui kõne hilineb, kas saab midagi ette võtta ja kas seda peavad tegema just meedikud või piisab kodusest tööst, nt.kõne stimuleerimine vms? Küsimus ajendatud sellest, et neoroloog paneb alati raskeid diagnoose ja kui me siis taastusraviarstide poole pöördume, leiavad nemad, et lapsel pole häda midagi. Aga ema ikka ju muretseb...

Ette tänades,
Liina

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere ja aitäh pöördumast!
Tserebraalparalüüsi üks avaldumisvorme on spastiline dipleegia, s.t. et jalad on spastilisemad kui käed ja enamasti on üks pool rohkem haaratud kui teine. Tekkepõhjus on hapniku vähesus sünnil. Kõne stimuleerimisest kodus piisab, kuid siiski on soovitav kasutada logopeedi konsultatsiooni.
Edu Teile!
Lugupidamisega,
Anu Sööt