Laps ärkab unest nutuga 18.09.13 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Mure järgmine. Minu 2,5 kuuse tütre lõunauned lõppevad alati suure nutuga (ka osad ööuned, hommikused), hoolimata sellest, kas ta on maganud 1h või 3h. Kui on magatud esimesed 30-45min, tuleb esimene nutt, mille peale püüan lapse taas magama saada (ju ei oska unetsüklitest veel üle minna). Kui see on õnnestunud, magab laps taas edasi ning ärkab siis taas tunni või pooleteise pärast, vahel ka tihedamini. Iga ärkamine siis koos nutuga. Lõpuks läheb nutt aga nii jõuliseks, et enam teda magama kussutada ei saa, vaid pean rahustuseks sülle võtma. Ka siis ei pruugi ta veel üles ärgata, karjub läbi une, endal silmad kinni. Ärkab tihtipeale alles siis, kui tuppa viin, vahel nutab veel siis ka edasi. Näen, et ta veel täitsa unesegune, aga ei rahustamine, kussutamine, tema äratamine ei kanna vilja. Kui ta ise toas üles ei ärka ehk nuttu ei lõpeta, annan talle tissi ja alles siis ärkab, ning vastu vaatab rõõmus ja rahulik laps... Millest sellised nutuhood tingitud on ja kas ma saan midagi selleks ise teha, et seda olukorda parandada? Või tuleb lihtsalt hetkel leppida, et nii need uned tal on? Nagu ma aru saan, on tegu närvisüsteemist tuleneva probleemiga? Laps on nõnda ärganud enamik päevi ja unesid, rahulikke ärkamisi võib üles lugeda ehk vaid ühe käe sõrmedel..
Ette tänades

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast! Lapse unetsüklid on tõesti selles vanuses ebaküpsed, samuti segavad neid sageli nn. gaasivalud ehk spastilised soolte kokkutõmbed. Soovitus: katsuge võimalikult rahulikuks jääda ja kussutage last hellalt ning rääkige sinna juurde rahulikult. Rinna imemine lõõgastab eeskätt soolestikku, samuti on Teie keha soojusel last rahustav toime. Kui laps sööb ja kasvab hästi, siis muretsemiseks põhjust pole. Lapse kasvades see probleem möödub.
Lugupidamisega,
Anu Sööt