Kas lapse kiire areng põhjustab hiljem häireid? 10.12.04 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

TERE! Minu poeg sai just 6-kuuseks. Ta mõõdud on 8290g ja 68cm. Ta on hästi kiire arenguga siiani olnud. Keerama kõhule hakkas 2,5-kuuselt. Roomamisrefleksist vist tegi roomamisliigutusi kuni 3 kuuni ja uuesti hakkas roomama 4,5-kuusena. Vahepeal õppis asju kätega püüdma. 5-kuusena hakkas käpuli liikuma ja 5,5-kuusena hakkas ise istuma. Nüüd 6-kuusena üritab ennast juba kõrgemate pindade najale ajada. Käimistooli ja hüppekiiku ma pole kasutanud ning istuma hakkas laps omal algatusel. Oleme käinud regulaarselt võimlemas ja ujumas.
Kirjutan, sest kõik mu tuttavad hirmutavad mind, et nii kiire arenguga laps on hiljem hädas oma tervisega ja tal võivad tulla kõverad jalad. Kas peaksin oma last takistama? Kas varajane istumine ja käima hakkamine põhjustavad teismelise eas seljaprobleeme või kõveraid jalgu? Kas ma saan midagi oma lapse luustiku säästmiseks teha?
Tänan vastuse eest! Katrin

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh küsimast! Arvan, et laps hakkab tegema kõike siis kui ta on selleks valmis, s.t. tema luu-ja lihaskond, närvisüsteem. Lapsel liikumist takistada ei ole võimalik, ega ka vajalik. Tundke rõõmu oma hästi arenenud lapsest!
Lugupidamisega,
dr. Anu Sööt