Pea ümbermõõt ja aju uh 27.12.11 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Minu laps 2,5 kuune. Sündid 38+4 ja apgar oli 8-8. Sündides kaal 2700, pikkus 49cm ja peaümbermööt 35 cm. 1,5 kuuselt oli peaümbermõõt 39,4 cm, ja nüüd 2,5 kuuselt 41 cm. Lapse pikkus on praegu 64 cm ja kaal 5200. Peaümbermõõt kasvas liiga ruttu ja arst sastis meid uh-i. Tulemustes oli kirjas, et vatsakesed on minimaalselt laienenud. Muudel põhjustel tehti meile aju uh ka kohe sündides ja 1,5 kuuselt, aga siis oli kõik korras ja mingit laienemist polnud. Mure veel ka see, et laps ei hoia pead. Pea ikka tuterdab otsas. Kui hoian teda seljaga vastu enda kõhtu, siis veel hoiab pead, aga kui tahan nt puusapeale või nii sülle võtta, siis peab kindlasti tagant toetama. Kõhuli olles tõstab ja hoiab pead ja rindkeret u 20 sekundid 90 kraadise nurga all. Kätest istuli tõstes vahel toob pea ilusti kaasa, vahel mitte. Kas pea kiire kasv ja vatsakeste laienemine on seotud pea hoiuga ning kui suure tõenäosusega nüüd vatsakesed veelgi laienema hakkavad ja võib tekkida hüdrotsefaalia....või miski muu häda. Muu oli arsti sõnul lapsel eakohane. Kuid kuu aja pärast peab siiski uue uh-i tegema.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh küsimast! Kuna lapse pea kasvas esimese 1,5 kuuga natuke üle keskmise kiirusega, siis oli UH kindlasti näidustatud kuigi lapse areng on eakohane. Kui 1k möödudes on lapse areng hea, pea ümbermõõt suureneb tavapäraselt, siis poleks ka UH uuringut vaja.
Hüdrotsefaalia kujunemisele ei viita praegu miski, nii et suhtuge asjasse rahulikult. Olulisim, mida jälgida tuleks, on lapse areng, ning praegu ei viita miski sellele, et areng ei kulge eakohaselt.
Edu Teile!
Lugupidamisega,
Anu Sööt