Peagi 7 kuuse saava lapse toitmine 11.08.16 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Beebi on saanud kenasti terve aja rinnapiima, kuid viimase kuu jooksul juba natuke vähem. Lihtsalt talle meeldivad tahked toidud palju rohkem. Seega olengi natuke nõutu. Nimelt:
Ta on hetkel juba 10kg kaaluv laps ning alates 4ndast elukuust saanud lisatoitu aedviljapüreede näol kord päevas ning peale seda ei andnud rinnapiima, vaid vett. Teistel toidukordadel sai rinnapiima, enamasti min iga 4h pärast, et kaal ei tõuseks. Rinnapiim ilmselt mul üsna kaloririkas.
Ta on tubli: roomab tagurpidi, ajab käpuli, istub ise.
Alates 6ndast elukuust saab lisaks ka putru ning püreed lihaga. Peale neid toidukordi pole ma üldjuhul rinnapiima andnud, taaskord seetõttu, et kaal ei tõuseks. Proovisin seda ning nädalaga oligi 400g juures.
Ta ilmselt sööb ka putru ning püreed rohkem kui nö ette nähtud aga talle tõesti maitseb. Kui annaksin talle iga kord ainult 60g siis jääb ta virilaks. Rinnapiima peale ei taha anda aga ei tunne, et oleks õige ka RPAd anda.
Tavaliselt sööb ta hommikul 8 ajal putru ca 80-100g, lõunaajal 12 saab püreed ca 100-120g, vahepalaks RP kella 16 paiku, kella 18 ajal Head ööd putru ca 80g ja siis 20 ajal enne ööund olen andnud RPAd 130-150ml. Nii on tal üsna hea uni: ärkab vb 2 paiku, annan vett. Uinub uuesti ja 3-4 ajal saab rinnapiima ning magab kella 7-7:30ni.
Ühesõnaga, tunnen muret, et teen toitumisel ehk midagi valesti, et ei anna talle kas siis rinnapiima piisavalt või segu.
Mida Teie arvate? Mida peaksin teisiti tegema? Hetkel proovin päevase rinnapiima asemel anda RPAd ning õhtul enne ööunne minekut rinnapiima. Näis, kuidas see sobib.

Ootan väga Teie vastust!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Seitsmekuune laps võiks süüa lisatoitu päevas ca 150-200 g ja rinnapiima selle juurde umbes 800 ml. Kindlasti on lapsel parem rinnapiim kui piimasegu, sest rinnapiimas on vajalikud ained just õiges vahekorras ja rinnapiimas on ka nakkuste eest kaitsvaid aineid, mida piimasegudes ei ole. Kui Teil on rinnapiima, siis andke ikka seda ja mitte piimasegu. Rinnapiim on lapsele parim.
Teie poolt saadetud menüü järgi sööb laps vanusele vastavalt tahket toitu suuremas koguses. Kui aga arvestada tahke toidu kogust lapse kaalust lähtuvalt, mis vastab keskmiselt aastase lapse kaalule, siis 11-12kuune laps sööb tahket toitu ca 300-400 g ja rinnapiima lisaks 500-600 ml. Teie laps sööb siis umbes aastase lapse lisatoidu koguse. Kõik need normid on keskmised ja soovituslikud. Mõni laps sööbki parema meelega rohkem tahket toitu ja mõni teine laps enam rinnapiima. Peaasi, et laps on ise rõõmus ja aktiivne.
Kui olete mures lapse kiire kaaluiibe pärast, siis söövitan anda talle enam juurviljapüreed, mille kaloraaž ehk energiasisaldus on väiksem kui pudrul.
Pealegi on igal lapsel kaaluiive erinev. Seitsmekuuse tüdruku kaalu ülemine piir võib olla 10 kg. Rinnapiima saavad lapsed ongi esimesel eluaastal veidi suuremad, aga hiljem kui laps muutub aktiivsemaks, hakkab rohkem roomama ja käputama, kõndima, siis ka kaalus juurde võtmine väheneb. Rinnapiima saamine kaitseb ka edaspidises elus ülekaalu tekkimise eest.

Lugupidamisega,
Tiia Voor