Potil käimine. 14.10.03 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Laps on 3,5 aastane. Lasteaias on käinud juba aasta. Sellel sügisel vahetas lasteaia rühma ja sellega tekkis potil käimise probleem. Nimelt roojab lasteaias püksi. Kodus ja mujal ei juhtu seda (käib potil juba 1,5 a. vanuselt), ainult lasteaias. Kuidas last aidata, mida teha?
Ette tänades,
lapse ema.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Tõenäone põhjus, miks laps hakkas püksi roojama, on kohanemisraskus ja uus situatsioon, mis on talle häiriv. Teie kirjast ei selgu, et laps kalduks kõhukinnisusele. Püksi roojamine kaasneb sageli ka kõhukinnisusega. Viimane võib olla aga üsna varjatud. Laps vajaks 10-15 minutit pärast söömist potilepanekut 2-3 korda päevas, siis tühjendaks ta soole. Samuti vajab ta rahulikku suhtumist ja kiitmist, kui on potti roojanud. Lasteaias ei ole seda aga nii kerge toimetada, aga ehk õnnestub siiski. Kui probleem ei lahene, pöörduge laste gastroenteroloogi vastuvõtule (registratuur 07 319 508). Vahel on vaja ka lastepsühholoogi abi probleemiga toimetulekuks. Tartu Lastekliinikus dr. K. Muug (319 508)
Probleemi lahenemist soovides Heli Grünberg